Riigikogu kiitis heaks käibemaksu ja kütuseaktsiisi tõusu

18. juuni 2009, 15:45

Riigikogu kiitis täna pärastlõunal heaks
käibemaksu ja kütuseaktsiisi tõusu alates selle aasta juulist ehk uued seadused
jõustuvad 13 päeva pärast.

Riigikogu võttis tänasel esimesel erakorralisel istungil vastu riigi 2009. aasta lisaeelarvega seotud seadusmuudatused, mis tõstavad käibemaksu ja kütuseaktsiisi ning langetavad haigushüvitisi.

Poolt hääletas 56 riigikoguliiget Reformierakonna, Isamaa ja Res Publica Liidu ning roheliste fraktsioonist, vastu oli 36 Keskerakonna, Rahvaliidu ja sotside esindajat.

Eelnõuga tõstetakse käibemaks seniselt 18 protsendilt alates 1. juulist 20 protsendile ning kütuseaktsiis kerkib 10-12 protsenti. Seadusmuudatus näeb ette ka haigushüvitiste kärpe ja õppelaenu hüvitamise lõpetamise.

Aktsiisi mõjul kallineb bensiini hind 72 senti liitri kohta ning diisli hind 73 senti, mis teeb koos käibemaksuga kuni 1 kroon liitri kohta.

Samuti kerkivad maagaasi aktsiis 1. juulist 3,7 protsendi võrra ning alates 1. jaanuarist tubakaaktsiis.

Eelnõus oleva haigushüvitiste kärpe tulemusel saab haige lapsega kodus olev vanem alates 1. juulist senise täispalga asemel hüvitist 80 protsenti palgast ning kui töötaja on ise haiguslehel, siis praeguse 80 protsendi asemel 70 protsenti palgast.

Eelnõuga muudetakse:
alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seadust,
avaliku teenistuse seadust,
Eesti keskmise palgaga seotud ametipalkade maksmise ajutise korralduse seadust,
Eesti Vabariigi haridusseadust,
kohtuekspertiisiseadust,
ohvriabi seadust,
põhikooli- ja gümnaasiumiseadust,
riigiteenistujate ametinimetuste ja palgaastmestiku seadust,
riikliku matusetoetuse seadust,
täiskasvanute koolituse seadust,
tööturuteenuste ja –toetuste seadust,
vangistusseadust,
välisteenistuse seadust ja
õppetoetuste ja õppelaenu seadust.

Tänasel riigikogu esimesel istungil katkestati lisaeelarve kolmas lugemine protseduuriliste rikkumiste tõttu, kuna eelnõu punkt 511 SE ehk riigi 2009. aasta teise lisaeelarve seadusega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus ehk maksumuudatuste eelnõu oli vastu võtmata.
Lisaeelarve seaduse eelnõu lugemiseks on täna kokku kutsutud teinegi täiendav istung, mis algab pärast praegu kestva istungi lõppu, kui selle päevakorrapunktid on läbi käidud. Samal istungil on päevakorras ka töölepinguseaduse ja sellega seotud seaduste muutmine.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. July 2009, 16:17
Otsi:

Ava täpsem otsing