Kommentaar: ettevõtlus, ettevõtmise asi

29. juuni 2009, 09:17

Ettevõtlusega alustamiseks on parim aeg
siis, kui on kõige vähem kaotada. Praeguses olukorras, kus paljud on ilma jäänud
tööst ning ülikoolilõpetajad ei ole veel ametit leidnud, on hea võimalus
tekitada ise endale sobiv väljund.

Meie alustasime noorte ettevõtluskonkursist Ajujaht, mis toetab Eesti noorte ettevõtlikkust ja aitab kaasa uuenduslike ja teadusmahukate ettevõtete loomisele.

Konkursil osalemiseks tuleb vaid esitada oma idee. Finaali pääsedes ootab ees võimalus osaleda ettevõtlusalastel koolitustel, kus lektoriteks on ka välismaised ettevõtlusgurud.

Lühikese aja vältel antakse edasi algteadmised, mis on suurepäraseks baasiks äriplaani koostamisel. Konkursi lõpptulemusena valitakse äriplaani põhjal välja parimad meeskonnad, keda premeeritakse rahaliste ja muude auhindadega. Meie läbisime Ajujahi teekonna algusest lõpuni ning saime konkursi võitjatena ka äri arendamiseks vajalikke teadmisi ja auhinnaraha.

Meie idee tekkis reaalsest vajadusest. Ühe meie meeskonna liikme vanemate kalakasvandusse otsiti tarkvara, millega lihtsustada kalakasvanduse haldamist ja optimeerida söötmist. Seni toimus söödakoguste arvutamine ja kala juurdekasvu analüüs ruudulisel paberilehel. Vajadust selletaolise tarkvara järele kinnitas ka Eesti Kalakasvatajate Liit. Sealt alustasimegi probleemi analüüsi ja tasapisi ka tarkvara kirjutamist.

Juba lühike uuring näitas, et idee on tehniliselt teostatav - kõik vajalikud komponendid on olemas, tuleb need vaid omavahel suhtlema panna. Sarnaseid süsteeme pakutakse ka mujal maailmas, kuid need on pigem orienteeritud rannikuvetes tegutsevatele suurtele kalakasvandustele, meie loome oma toodet sisemaal tegutsevatele väiksematele kalakasvandustele.

Idee teostamisel on kõige tähtsam leida enda kõrvale motiveeritud inimesed, kes kõik töötaksid sama entusiasmiga sama eesmärgi nimel. Ettevõtlusalane haridus ei olegi nii oluline kui võime veenda iseennast, investoreid ja toetajaid, et suudad projektiga lõpuni minna.

Meie võidetud auhinnaraha katab suure osa prototüübi arenduseks ja uue firma asutamiseks plaanitud kulutustest, kuid peame ka omalt poolt veidi juurde lisama. Rahast väärtuslikumaks peame siiski Ajujahi konkursilt leitud tutvusi ja toetajaid. Konkursist osavõtt avas meile mitmed uksed ettevõtlusmaailma.

Praegu on enamik meie meeskonna liikmetest juba ülikooli lõpetanud ja püsiva töökoha leidnud, kuid esimesed katsetused ettevõtluses tegime just ülikooli ajal. Sel ajal loodud ettevõte tegutseb endiselt, pakkudes veebipõhist sisuhaldustarkvara. Nüüd on aeg millegi tõsisemaga tegeleda.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. June 2009, 09:45
Otsi:

Ava täpsem otsing