Riigi uued nipid, kuidas vähem intressi maksta

Helmut Pikmets 05. oktoober 2009, 00:00

Maksuvaidluste arv kasvab pidevalt. Kohtulahendid on erinevad: kord jääb maksuhaldur peale, kord alla. Raha väljundis maksumaksja kasuks tehtud otsuste osakaal ei ole aga paraku väike. Kui kohus maksuotsuse tühistab, peab maksuhaldur maksma maksukorralduse seaduse (MKS) paragrahv 116 lg 1 kohaselt maksumaksjale intressi. Intressi saamise eeldusena peab maksumaksja olema varem tasunud maksuhaldurile maksuotsusega määratud maksu- või intressisumma. Riigikohtu tõlgendusest tulenevalt peab maksuhaldur tasuma maksumaksjale intressi ka maksumaksja poolt maksuhaldurile tasutud intressidelt.

Tänavu jõustunud MKS muudatused sätestavad aga, et kui maksukohustuslane ei ole enne tasumise aluseks olnud haldusakti muutmist või kehtetuks tunnistamist taotlenud alusetult maksuhaldurile tasutud summa ega sellelt arvutatud intressi oma pangakontole tagastamist, loetakse maksuotsuse alusel tasutud summa enammakseks.

Tsiviilkohtumenetluse seadustiku kohaselt tuleb kohtuotsus täita 30 päeva jooksul otsuse jõustumisest alates, kui võlgnikuks on Eesti Vabariik, välja arvatud juhul, kui otsus kuulub viivitamatule täitmisele, st enne kohtuotsuse jõustumist.

MKS muudatusega on riik loonud olukorra, kus riik võib, kasutades ära näiteks maksumaksja teadmatust, hoida 30 päeva jooksul pärast kohtuotsuse jõustumist maksumaksja raha enda käes tasu (intressi) maksmata. Kuigi maksumaksja võib paluda kohtul pöörata otsus viivitamatult täitmisele, eeldab selline olukord tagatise andmist maksumaksja poolt ehk siis sisuliselt maksuhaldurilt saadava raha deponeerimist kohtu deposiiti. See muudab kõnealuse tegevuse aga ebamõistlikuks ja maksumaksjale kahjulikuks, sest maksuhaldur ei pea maksma maksumaksjale intressi ka aja eest, mil raha on kohtu deposiidis.

Riigi poolt intressi mittemaksmine võiks olla põhjendatud juhul, kui maksuhalduril ei ole maksumaksja arvelduskonto teada. Sellega välditakse investeerimishuvilisest maksumaksja vara põhjendamatut suurenemist ja riigi vara vähenemist. Teadaolevalt on kehtiv intressimäär 21,9% aastas.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:15
    Otsi:

    Ava täpsem otsing