Romet Kreek • 21. oktoober 2009 kell 21:00

Brasiilia peletab kapitali eemale

Ajal, mil kvartalitulemuste avaldamine hõlvab peaaegu kogu aktsiaturgude tähelepanu, suutis Brasiilia negatiivse uudisega nõuda leheruumi. Kui Eesti kiire (õigemini ülilühikese etteteatamisega) käibemaksutõus pälvis laitust, siis Brasiilia kehtestas välisinvestorite aktsia- ja võlakirjaostudele 2protsendise maksu, teatades, et see hakkab kehtima juba järgmisel päeval. Maks jõustus üleeile.

Brasiilia üritab sellise meetmega pidurdada rahvusvaluuta reaali tugevnemist.

Vahest üritati siseriiklikult pehmet otsust teha, kuid aktsiaturg reageeris sellele üheselt. Brasiilia juhtiv Bovespa indeks tegi üleüldise maailma negatiivse fooni suurima languse. Aktsiaindeks langes 2,9 protsenti, kusjuures mitte ükski indeksisse kuuluvast 63 ettevõtte aktsiast ei suutnud tõusta ega isegi hinda säilitada.

Brasiilia on olnud üheks arenevate turgude meelislapseks ja seda põhjusega - tegemist on tooraine eksportööriga ja kiiresti kasvava siseturuga. Investoritele on see pakendatud BRIC-pakendisse ühes Venemaa, India ja Hiinaga ning ei imestaks, kui Brasiilia aktsiaid ka Maarjamaa investorite portfellides laialt leida võib.

Brasiilia aktsiatele oli see allakäik nelja kuu suurim.

"Kahjuks paneb see mõnede investorite kulmud kerkima ja toob avastuse, et Brasiilia on äri ajamiseks riskantne koht," ütles Gartmore Investment Managementi Londonis töötav arenevate turgude juht Christopher Palmer Bloombergile. "Kui palju te teate riike, mis kehtestavad kapitalikontrolli?"

Minule meenub lähiajaloost Tai, mis piiras välismaale raha viimist, ning selle tagajärjeks oli raha pagemine ja riigi kiire kustutamine potentsiaalsete investeerimispiirkondade nimekirjast. Aktsiate hinnad kukkusid ja julged investorid said hea sisenemiskoha.

Aasta tagasi tühistati Brasiilias samalaadne maks välismaalaste võlakirjade ostudele, mille suurus oli 1,5 protsenti ostusummast.

Nüüd püüab rahandusminister Guido Mantega maksu taaskehtestamisega pidurdada reaali tugevnemist. Viimane on kerkinud aastaga pea kõigi olulisemate valuutade suhtes, kuna toorainete hinnad tõusevad, reitinguagentuur Moody's tõstis riigi krediidireitingut ning majandusele prognoositakse kiiremat kasvu. Tugevam valuuta aga tähendab, et riigi eksport muutub dollarites kallimaks ja see pärsib maa konkurentsivõimet.

"Mantega räägib, et Brasiilia reaalis tuleb mull, ja sellega ma nõustun," ütles First State Investmentsi Edinburghis töötav fondijuht Jonathan Asante. "See räägib tõenäoliselt, et ekspordisektor kannatab ja kannatab suurelt," lisas ta.

"See on meeleheitlik samm," lausus Brasiilia keskpanga välissuhete endine direktor Paulo Vieira da Cunha, kes nüüd on varahaldusfirma Tandem Global Partners partner. "Sellised sammud ei peata valuutakursitrende, kuna investorid leiavad tee, kuidas nendest mööda hiilida."

Ja mööda hiilida on imelihtne. USA ei kuulu Brasiilia tehingute maksustamise alla ning seal saavad investorid selle jabura maksuta osta Brasiilia börsil kaubeldavat fondi (ETFi sümbol USAs EWZ). See indeksiaktsia käis maksu kehtimise päeva sees suisa 6,7 protsenti miinuses, kuid päeva lõpuks taltus kaotus 3,8 protsendile. Lisaks leidub USA aktsiaturul terve müriaad Brasiilia ettevõtete aktsiaid ja aktsiate hoiutähti.

Uue maksu kehtestamine on selgelt turule negatiivne uudis ja see loob lühiajalise müra, kuid see negatiivne uudis peaks kunagi mõju kaotama ja aktsiaturg jätkab siis tõusutrendil. Kindel kaotaja on Brasiilia börs ja ettevõtted, mis IPOdega üritavad aktsiaturult raha kaasata. Brasiilia börs kaotab ilmselt kauplemismahtudes New Yorgile ja uued börsiettevõtted võivad kogeda vähemat huvi pakutatavate aktsiate vastu.

"Sellel sammul on lühiajaline mõju ja investorid arvestasid juba selle 2protsendise maksu aktsiate hinda," ütles Adinvest Consuloria partner Fabio Cardoso. "Inimesed lisavad selle maksu oma arvutustesse. Ettevõtte majandustulemusi see ei mõjuta, samuti nagu ka Brasiilia jõulist taastumist majanduskriisist."4

Kas Brasiilia on ikka väärt uusi investeeringuid, kui riik üritab välisinvestoreid eemale peletada? Austraalia on samuti tooraineeksportöör ja ka sealne dollar on tugevnenud, kuid selle riigi keskpank ei ole mures valuuta tugevnemise pärast ja hoopis tõstis baasintressi. Brasiilia ilmselt ei soovi siseturgu jahutada ning keskpank jättis intressi muutmata. Ei ole meeldiv, kui välisinvestoreid koheldakse halvemini kui kohalikke investoreid. Brasiiliast saab ka tagaukse kaudu teenida. Ladina-Ameerika on mitmete Hispaania börsiettevõtete koduturg.

Hetkel kuum