Nordea üheksa kuu kasum Eestis 86 miljonit

28. oktoober 2009, 11:32

Nordea panga üheksa kuu kasumiks
Eestis kujunes 86,1 miljonit krooni. Kolmanda kvartali lõpetas pank 6,6
miljonilise kasumiga, liisingutegevus jäi siis aga 30 miljoniga kahjumisse.

"Nordea Pank suutis langeva turu tingimustes nii hoiuste kui laenude mahtu jätkuvalt kasvatada," ütles Nordea Eesti juht Vahur Kraft.

Nordea laenuportfell oli septembri lõpus 34,4 miljardit krooni, mis turu langusest hoolimata on 15% enam kui mullu samal perioodil. Ettevõtete laenuportfell moodustas septembri lõpus ligi 20 miljardit krooni ja eraisikutel üle 13 miljardi krooni, kasv aastases võrdluses oli vastavalt 10% ja 8%. Laenukahjumite maht oli septembri lõpus 0,662% portfellist, mis panga teatel on turu keskmisest madalam.

Nordea Liisingu (Nordea Finance Estonia) portfell langes tänavu septembri lõpuks eelmise aasta sama ajaga võrreldes 3%, ulatudes 6,6 miljardi kroonini. Liisingu kolmanda kvartali kahjumiks kujunes 30 miljonit krooni, mis on seotud majanduskeskkonnast tulenenud ja liisingturule omase vajadusega teha provisjone. "Liising tootena on majanduskeskkonnast rohkem mõjutatav ja provisjoniseerimisvajadus oli ootuspärane," kommenteeris Kraft.

Samas näitab Nordea Liisingu uusmüük languses Eesti liisinguturul jätkuvalt kasvu. Ettevõtte juht Silver Kuus tõdes, et vastupidiselt teistele turuosalistele on Nordea Liising jätkanud aktiivset uute krediitide väljastamist kogumahuga 1,5 miljardit krooni aasta esimese üheksa kuu jooksul.

"Uusmüügi mahuga on Nordea Liising olnud turu suurim finantseerimispartner. Turu üldise languse kontekstis on Nordea Liising ühena vähestest suutnud ka liisingportfelli hoida," sõnas Kuus. Iseseisva äriüksusena tegutsev Nordea Finance Eesti on Eesti liisinguturul uusmüügi turuliider 34% suuruse turuosaga.

Sarnaselt panga laenuportfellile kasvab jätkuvalt ka hoiuste maht nii ettevõtetel kui eraisikutel. Nordea Eesti klientide hoiused moodustasid septembri lõpuks üle kümne miljardi krooni. Eelmise aasta sama ajaga võrreldes suurenes hoiuste maht 7%.

Septembri lõpu seisuga oli Nordea Pangal 120 508 klienti, 22 kontorit ja 498 töötajat. Aasta kolmanda kvartali lõpuks oli pank väljastanud 82 515 pangakaarti, internetipanga kasutajaid oli 75 919.

Nordea Eesti filiaali varade maht oli tänavu septembri lõpus 3% suurem kui eelmisel aastal samal perioodil ja ulatus ligi 44,9 miljardi kroonini. Grupi varade kogumaht on 488,3 miljardit eurot, millega Nordea on suurim pank Põhjamaades.

Nordea grupi aasta esimese üheksa kuu tulemuseks kujunes ligi 1,9 miljardi euro suurune kasum. Kolmanda kvartali puhaskasum ulatus 626 miljoni euroni.

"Nordea tulud kasvavad püsivalt, efektiivsus suureneb ja laenukahjumid on stabiliseerunud ning see vastab valitud riskiprofiilile. On väga meeldiv näha, et meie majandustulemused ületavad tublisti pikaajalist eesmärki – kahekordistada riskiga korrigeeritud kasum seitsme aastaga," ütles Nordea grupi president Christian Clausen. "Üldine riskitase on langenud, kuid majanduse taastumise kiiruse osas on ebakindlus siiski suur," lisas ta.

Grupi tegevuskasum on Nordea teatel tänu püsivatele tuludele ning väiksematele laenuprovisjonidele võrreldes teise kvartaliga 2% võrra kasvanud. Puhasintressitulu ning puhastulu teenus- ja komisjonitasudest suurenes ning kogupuhastulu on jätkuvalt kõrge. Riskiga korrigeeritud kasum suurenes võrreldes eelmise aasta kolmanda kvartaliga 30% võrra ning vähenes võrreldes eelmise kvartaliga 6% võrra.

Makromajandus Nordea koduturgudel ning probleemsete laenude kasv on stabiliseerunud. Grupi probleemsete laenude maht kasvas võrreldes teise kvartaliga 9% võrra, mis on märgatavalt väiksem tõus kui varasemates kvartalites. Provisjonide määr probleemsetest laenudest on 51%.

Grupi laenumaht kasvas aastaga 4% võrra ja ulatus septembri lõpus 282,7 miljardi euroni. Hoiuste maht aga vähenes aastases võrdluses 4% võrra 148,6 miljardi euroni.

"Jätkuvalt muudame oma äritegevust tugevamaks – tahame kasvatada turuosa ja klientide arvu ning muuta oma tegevust efektiivsemaks. Edasine kasvustrateegia rakendamine jätkub riskide ja võimaluste vahel tasakaalu leides," sõnas Clausen.

Nordea on Põhjamaade suurim pank enam kui kümne miljoni kliendi, ligi 1400 harukontori ja 5,9 miljoni e-kliendiga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. November 2009, 11:01
Otsi:

Ava täpsem otsing