Teet Reier • 1. november 2009 kell 21:00

Avara tundega villa mererannas

Kui keegi arvab, et Ida-Virumaa on üks selline kant, kuhu moodsa arhitektuuri otsingul oma pilku pöörata ei tasu, siis seekord peab ta eksima. Põhjaranniku kivisele kaldale kerkinud villa Nord oma suurte, merele avatud klaasfassaadidega ning rohetava murukatusega püüab pilku küll.

Selle modernse hoone on kavandanud arhitektuuribüroo Salto. Arhitekt Ralf Lõokese sõnul piirneb kagu- ja loodesuunaline krunt ühest pikemast äärest mererannaga.

"Hoone on rajatud krundil algselt olnud kahe amortiseerunud maja asukohale, see võimaldas nii vahetut lähedust merega," lisab ta. "Moodustub L-tähe kujuline hoone, mis on avatud mere ja hoovi poole."

Krundi privaatset iseloomu rõhutades on Lõokese sõnul mäest allapoole liikuv sissesõidutee lahendatud hoone orgaanilise osana - autoga pääseb otse hoone teisele korrusele, maja peale. Tee lõpebki majana, mitte lihtsalt maja juures.

"Rajatav hoone moodustab koos sissepääsuteega voolava loodusmaastikuga ühtselt toimiva terviku, mis lähtub krundi iseloomulikust pinnareljeefist. Maja on kavandatud võimalikult läbipaistva ja õhulisena, võimaldades vaateid kõikjalt majast loodusesse. Ning samuti krundilt läbi maja, muutes maja oma struktuurilt nõnda osakeseks looduskeskkonnast," lisab ta.

Kuna maja asukohaks on pankranniku alune mererand, on ta enim vaadeldav just ülevalt, pankranniku nõlvalt ja sealt avanev vaade haarab just enim hoone katusepinda. "Et katusepind looduses ei domineeriks, on see kavandatud hooldusvaba murukatusena, sulandades maja ülevalt vaatleja jaoks maapinnaga," selgitab Lõoke.

Lõoke lisab, et peasissepääs majja on loodest, sissesõidutee ja autovarjualuse juurest teiselt korruselt, lisaks hallile ja garderoobile paiknevad seal kaks merevaate ja terrassiga magamistuba ning elutoa laiendusena toimiv kabinet.

"Selle ruumigrupi all loodeosas on tehnilised ruumid, keskel kaks magamistuba ning kabineti all söögituppa avanev köök. Merepoolsem maja osa on lahendatud ühekorruselisena ning seal paiknevad kaminaga söögituba ja astmeliselt meresuunas langev panoraamvaatega elutuba."

Fotod: Karli Luik, Ingrid Ruudi

Hetkel kuum