Virge Haavasalu • 5. november 2009 kell 21:00

Siseinfo viis kohtupinki

"Üks turuosaline andiski meile teada, et sellised imelikud lood on toimumas, et äkki tahame uurida. Siis vaatasimegi jooksvalt järele, millega on tegu, ja ennäe, mis kõik välja tuli," rääkis finantsinspektsiooni juhatuse liige Kilvar Kessler, kuidas uurimine SEBs alguse sai. Optsiooni teiseks pooleks on ju keegi, kas pank või investeerimisühing, ja kui see pank või ühing näeb, et optsioone tehakse tundlikul ajal ja tavapärasest erinevas mahus, võib tekkida selline kahtlus.

27aastasel finantsanalüütikul Dmitri Vassiljevil oli oma töö tõttu informatsioon Eesti Telekomi ja Leedu TEO LT aktsiate ülevõtmispakkumise hinna kohta teada enne selle avalikustamist. Info edastas süüdistatav tuttavale naisterahvale, kes avas seejärel enda nimel kaks väärtpaberikontot, millele Vassiljev ostis kokku 107 313 TEO aktsiat. Samuti ostis süüdistatav mitu TEO ja Eesti Telekomi aktsiate ostuoptsiooni.

Dmitri Vassiljev on ennast süüdi tunnistanud.

Kessleri sõnul ei olnud siiani finantskuritegude uurimine riigi prioriteet. "Nüüd aga tundub, et see on meie rõõmuks muutunud," tõdes ta. "Eks me aitasime oma nõuga prokuratuuril ja politseil ka seda asja edasi viia."

Siseinfo kuritarvitamise eest leppis prokurör Vassiljeviga kokku rahalises karistuses. "Sanktsioon näeb ette rahalist karistust või kuni kolm aastat vangistust," selgitas Põhja ringkonnaprokurör Maria Sutt kokkuleppe teel määratud karistusest. Lähemalt ei soovinud ta kokkuleppe sisu kommenteerida enne, kui kohus on selle kinnitanud.

Millal täpselt kohtuistung toimub, on prokuröri sõnul raske öelda. "Tavaliselt kuu aja jooksul," ütles Sutt.

See juhtum on Suti hinnangul edasise praktika kujundamisel oluline, kuna väärtpaberikuritegude menetlemine on jõudnud esimest korda sellisesse faasi, et läheb kohtusse.

Swedbanki maaklerosakonna juht Andres Suimets ütles, et finantsinspektsiooni ja prokuratuuri tegutsemine näitab turu läbipaistvust. "Kuna varem pole sellist kaasust tekkinud, usun, et tegemist üksiku juhtumiga," põhjendas Suimets.

SEB Enskilda esialgne analüüs näitas, et teabe võimaliku väärkasutamise tõttu ei ole ülevõtmispakkumise tegija ega Eesti Telekomi ja TEO LT aktsionärid varalist kahju kannatanud.

"Tegemist on esimese juhtumiga SEB Enskilda 27aastases ajaloos, kus töötaja väärkasutab konfidentsiaalset infot. Peame oma konfidentsiaalsuskohustust äärmiselt oluliseks ning on ülimalt kahetsusväärne, et selline intsident on toimunud," sõnas SEB Enskilda Corporate Finance'i üksuse juht ja ASi SEB Enskilda nõukogu esimees John Abrahamson.

Eile ilmsiks tulnud ja kohtusse saadetud SEB Enskilda analüütiku siseinfo kuritarvitamine vähendab taoliste juhtumite kordumise tõenäosust, usub SEB Enskilda juhatuse liige Henrik Igasta.

Intervjuu Henrik Igastaga.

Kui palju kahjustas juhtum ettevõtte mainet ja mis see sisuliselt tähendada võiks?

Väga ebameeldiv lugu. Kliendi poolt meie usaldatud info lekitamine kolmandatele osapooltele on meie ja kliendi vahelise suhte kuritarvitamine. Minu jaoks isiklikult on selline infoleke kogu mu pea 15aastase ettevõtte rahanduse vallas töötamise jooksul esmakordne, samuti Enskilda 27aastases ajaloos. Samas on hea, et selline juhtum on operatiivselt ja professionaalselt uuritud ning saab üheselt mõistetava kohtulahendi.

Kas hakkate oma töötajaid rohkem kontrollima?

Sisemised kontrollmehhanismid töötavad ja regulatsioonid on adekvaatsed. Need kehtivad kogu rahvusvahelises grupis ja nende täiustamine on pidev protsess. Kahtlemata teeme oma järeldused, kuigi inimliku rumaluse ja ahnuse eest ei ole ükski organisatsioon lõpuni kaitstud. Ka selle loo peaosaline oli teadlik kehtivatest reeglitest ja võimalikest tagajärgedest.

Kas taolisi juhtumeid võib veel ilmsiks tulla?

Selliseid intsidente esineb finantsturgudel kahjuks sageli. Miski pole välistatud. Küll aga usun, et pretsedent vähendab taoliste juhtumite kordumise tõenäosust Eestis. Kõik asjaosalised tegid järelevalve- ja uurimisasutustega juhtumi lahendamise nimel juba mõnda aega koostööd ning potentsiaalsed kelmid peavad teadma, et see on alati nii.

Hetkel kuum