Anne Oja • 22. november 2009 kell 21:00

Venemaal äri ajades mõtle nagu venelane

Urmas Sõõrumaale kuuluva Eastfood International ASi nõukogu liige Rene Varek rääkis, et läks Eestist suurde Vene firmasse otse pärast pronkssõduri skandaali. Rahvusest ei tehtud tema sõnul numbrit, kuid usuti, et Vene firmas töötades peab mõtlema samamoodi kui venelased. "Ära unusta šokolaadikarpi, lilli või konjakit, see on vaid väike kulutus, kuid avab uksi," lausus Venemaal kanda kinnitava toiduainekontserni nõukogu liige.

Venemaal tuleb ettevõtjail Vare sõnul teha lobi igas vallas, nii poliitilisel tasandil, äris kui ka sotsiaalsfääris. Vajalikud on isiklikud kontaktid. "Keegi ei helista sulle, kui ta ei tea sind. Keegi ei vasta sinu kirjadele, kui ta ei tea sind," selgitas ta.

Varek soovitas olulistel läbirääkimistel kasutada inglise keelt, mitte vene keelt. "Minu kogemused näitavad, et tõlkides teevad venelased rohkem kompromisse," põhjendas ta.

Ka Urmas Sõõrumaa valdusfirma U.S. Investi juhatuse liige Peeter Tohver rääkis seminaril, et Venemaal äri ajades on tähtis leida õiged ja usaldusväärsed inimesed.

"See on tähtis küll kõikjal, kuid eriti tähtis Venemaal," lausus ta. "Me peame seal rääkima ja koostööpartneritega rohkem sõbrad olema kui mujal. Vajame seal inimesi, kes teavad, kuhu panna templeid," lausus Tohver.

Tohveri sõnul ei õnnestu Venemaal firmat juhtida Ameerika moodi. Ärile idapiiri taga on Tohvri sõnul iseloomulikud ka spetsiifilised tagasilöögid ehk otkatid (otkat - vene k sõjandustermin, mis tähendab tulirelva tagasilööki - toim).

Ühekordne tagasilöök tähendab, et pead teenusepakkujana maksma kliendi töötajale teatud summa raha. Kahekordne otkat tähendab, et pead välja käima kahekordse summa oma firma vahendajast töötajale, kes annab pool raha edasi kliendi töötajale, kellest sõltub teenuse tarbimine. Kolmekordse tagasilöögi puhul jaguneb summa vahendaja ja kahe kliendi töötaja vahel.

Ta märkis samas, et U.S. Invest pole Venemaal pistise abil asju ajanud. Kehtivaid äritavasid on neile valgustanud koostööpartnerid.

Varek seevastu pidas oluliseks ka lõputuna kulgeda võiva vahendusahela katkestamist ning selle lühendamist miinimumini. "Ole valmis igal ajal turult lahkuma. Ära planeeri liiga pikalt ette," lisas ta.

Hetkel kuum