Aktsiamängur sai karistuse

Kaisa Gabral 24. november 2009, 11:19

Finantsinspektsiooni karistas Oyvind Hjulmandi turumanipulatsiooni eest rahatrahviga.

Oyvind Hjulmand manipuleeris väärtpaberiturgu eesmärgiga saada paremat tulemust LHV poolt korraldatud aktsiamängus „Börsihai 2008“., teatas inspektsioon. Harju Maakohus jättis finantsinspektsiooni otsuse kõnealuses väärteoasjas muutmata.

Oyvind Hjulmand andis 5.- 7. novembrini 2008 NASDAQ OMX Tallinna Börsile 12 väikesemahulist eksitavat tehingukorraldust, mis puudutasid börsil noteeritud ettevõtteid AS Arco Vara, AS Kalev, AS Trigon Development Properties ning AS Viisnurk. Peatselt pärast sisestamist tühistas ta tehingukorraldused. Seeläbi tekitas Oyvind Hjulmand teiste kauplejate jaoks eksitava arusaama, et tehingukorraldustes nimetatud hinnaga on olemas aktsiate müügi- või ostuhuvi.

„Väärtpaberituruga manipuleerimine on keelatud isegi juhul, kui kaugem eesmärk on nii triviaalne nagu parema tulemuse saavutamine mängus virtuaalportfelliga,“ kommenteeris finantsinspektsiooni turujärelevalve divisjoni juht Kristjan-Erik Suurväli.

Kui börsi kauplemissüsteemi sisestatakse tehingukorraldusi, mille eesmärgiks on eksliku mulje jätmine, et antud hinna juures on finantsinstrumendi suhtes olemas pakkumine või nõudlus ning tehingukorraldused võetakse enne täitmist turult tagasi, on see turgu eksitav ning tegemist on keelatud tegevusega.

Aktsiamängus „Börsihai 2008“ teostati virtuaalseid tehinguid võimalikult lähedaselt turutingimustele, võttes aluseks tehinguhetkel Tallinna Börsil reaalselt kehtivad ostu- ja müügipakkumiste hinnad. Oyvind Hjulmandi kasutas aktsiamängus aliast „Funky Dinosaur.“
 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. November 2009, 15:26
Otsi:

Ava täpsem otsing