Silvia Kruusmaa • 8. detsember 2009 kell 21:00

Tallinna kokkuhoid annab ettevõtjate rahakotis tunda

"See annab meile tugevalt tunda. Ei teagi, millega nüüd kirjutatakse ja mille peale. Päris omapärane olukord. Aga kui inimesi vallandatakse, eks siis on ka kirjutajaid vähem. Arvuteid jääb üle ja uue asemel võetakse kasutusse see, mis on üle jäänud," rääkis Ross.

ASile Infotark kuuluva Büroomaailma käibest annavad avaliku sektori ostud 10-15%.

Tallinna linnavalitsus andis oktoobri lõpul korralduse, millega keelati aasta lõpul bürootarvete ja igapäevategevuseks vajalike kulumaterjalide laovaruna ettetellimine ja ostmine ning kõigil linna ametiasutustel ja ametiasutuste hallatavatel asutustel tuleb viia laovarud aasta lõpuks miinimumini.

Rossi sõnul on Büroomaailma käive vähenenud esimesel poolaastal ligi 30%, teisel poolaastal on olukord veidi paranenud. "Kui äri on vaiksem, siis ei kirjutata saatelehti ega arveid välja. Näiteks kui hotellidel on täitumus väiksem, võetakse ka meilt kohe vähem paberit," kirjeldas Ross. Sügisel müük veidi kosus, siiski on just avaliku sektori tellimuste kukkumine olnud teravam teisel poolaastal (ca 35%), samas kui erasektor näib just hakkavat kosuma, arutles Ross.

Aasta lõpp on tavaliselt olnud aeg, kus avalik sektor teeb oste, sest siis on tihti head pakkumised, mida soovitakse ära kasutada. Detsembri esimene nädal siiski eelmiste aastate trendi ei näi kinnitavat. "Ehk järgneval kahel nädala toimub midagi. Aga praegu on meil raske seis," ütles Ross.

Turismifirma Estravel juht Anne Samlik kinnitas, et nii erasektor kui ka avalik sektor on reiside mahte vähendanud. Langus on 11 kuu jooksul olnud hinnanguliselt 30-40% võrreldes eelmise aastaga.

"Priisatud ei ole, elatakse odavamates hotellides. Alati on otsustavaks kõige odavam lennupilet, selles osas on riigi raha väga korralikult kokku hoitud," ütles Samlik, märkides, et aasta lõpus on alati olnud ametireiside puhul vaiksem aeg.

Linn saab tegeliku kokkuhoiu teada alles jaanuari lõpuks. Planeeritu kohaselt peaks kokkuhoidu saavutama 70 miljonit krooni kogu viimase kvartali kohta. Tegevuskulude kokkuhoiuga oleme arvestanud ligikaudu 55 miljonit krooni, finantskulude osas 8 miljonit krooni ja investeeringuid ligikaudu 7 miljonit krooni.

Hetkel kuum