BÖRS: Blackberry iga hiinlase tasku

Katre Pilvinski 09. detsember 2009, 08:06

Nutifonide tootjad on aina enam avastamas Hiina turu imelisi võimalusi ning sealse kohalolekuga tasandama mujal saadud muhke, mille nimel on valmis oma tooteidki vaid sellele riigile kohaldama.

Kanada mobiiltelefonitootja Research In Motion (RIM) teatas eile, et hakkab koostöös maailma suurima mobiilivõrgu China Mobile'iga pakkuma oma Blackberry nutikaid telefone Hiinas senisest laiemalt. Kui alates 2006. aastast olid telefoni vanad mudelid saadaval vaid 2G võrgus ja üksnes suurtele äriklientidele, tahab RIM nüüd oma esindatust kasvatada ka tavainimeste taskutes.

Üheks kiire tegutsemise initsiaatoriks võib olla üsna lähedane konkurent Apple, kes oma viimase iPhone lasi Hiinas liikvele oktoobri eelviimasel päeval.

Hiina valitsuse hinnangul tuli üksnes septembriga juurde 9,3 miljonit telefonikasutajat, mis viis kogunumbri 719,8 miljoni inimeseni. Neist tervelt 513,5 miljonit kasutab China Mobile'i võrku, mis viitab, et RIM valis endale päris õige kaaslase.

"Näeme Hiinat kui strateegilist turgu, suurimat juhtmevaba terves maailmas. Ja China Mobile on kaugelt kõige suurem mobiilivõrk sellel gloobusel," kommenteeris ettevõtte viimast sammu RIMi üks juhtidest Jim Basillie eilsel mobiiliesitlusel.

Nutifonide tootjad poleks oluliselt varem oma viimase vindi vidinaid sinna turule saata saanudki, sest China Mobile viis riigi mobiilivõrgu kiiremasse 3G süsteemi alles sel aastal. Ja see pole ka tavaline 3G võrk, mis on levinud mujal maailmas, vaid kohalikult väljaarendatud TD-SCDMA tehnoloogia. Seega pidid telefonitootjad Hiinas müüdavad tooted ümber ehitama vaid selle turu tarvis.

Kui palju RIM Hiina turule müüa loodab, ei tahtnud Basillie prognoosida, aga oma telefonide kandmiseks üle maa kasutab ta ettevõtet Digital China, kes kontrollib 19 regionaalset distributsioonikeskust ja kelle heaks töötab 8300 inimest. Apple kasutab telefonide levitamiseks China Unicomi.

Kahtlemata on Hiina turg iga ettevõtte jaoks väga oluline saavutus. Aeg näitab, kuidas hiinlastele targad telefonid meeldivad, aga investorid alustasid uudise peale juba RIM aktsiate kogumist.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. December 2009, 08:06
Otsi:

Ava täpsem otsing