Roomet Sõrmus • 16. detsember 2009 kell 21:00

Üks küsimus: Kas kavatsete fondi vahetada?

Põllumajandus- ja toidusektori kõige suurem vapustus on seotud turuhindade järsu langusega.

Tundub, et selle aasta kriis nii piima- kui ka teraviljaturul on senikogetuist üks keerulisemaid, tootjad on seda nimetanud isegi hullemaks kui 1998. aasta Vene kriis. Piimaturg näitab õnneks elavnemise märke. Piima- ja lõssipulbri ning või hinnad on tõusnud buumieelsele tasemele (umbes 2006. aasta tasemele). Juustu hinnad on aeglaselt samuti paranemas. Ka piima kokkuostuhinnad on hakanud tõusma.

Tänu turuhindade drastilisele langusele ja Eesti riigi hoolimatule toetuspoliitikale on Eesti põllumajandustootjad sügavas majanduskriisis. Võlgu ollakse väetise- ja seemnemüüjale, pankadele ning riigile. Loodetavasti saavad põllumehed tänu Euroopa Liidu toetustele, mille maksmisega detsembris alustati, suurema osa võlgadest siiski ära tasuda.

Kuigi möödunud aastast on raske midagi positiivset esile tõsta, siis ilm oli saagikoristuseks suhteliselt hea. Saak ise jäi finantsraskuste tõttu siiski pigem tagasihoidlikuks. Rõõm on ka selle üle, et põllumehed tulid ühistöö tulemusel turule Eesti piima kaubamärgiga.

Hetkel kuum