Erakondade rahastamise reegleid karmistatakse

Katre Pilvinski 23. detsember 2009, 20:22

Valitsus arutab aasta viimasel istungil 29. detsembril erakonnaseaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadust.

Eelnõu eesmärgiks on muuta erakondade, erakondade nimekirjas kandideerinute, valimisliitude ja üksikkandidaatide rahastamise süsteem ja valimiskampaania aruandlus läbipaistvamaks.

Eelnõuga kehtestatakse reeglid annetustele, sätestatakse keelatud annetuste vastuvõtmise tagajärjed ja kehtestatakse mõjusad karistused neile, kes eiravad seadusega kehtestatud reegleid.

Ühe peamise muudatusena tehakse eelnõus erakondade rahastamise kontrollimine ülesandeks sõltumatule organile - valimiskomisjonile.

Samuti täiendatakse eelnõuga seadust valimisliidu ja üksikkandidaadi valimiskampaaniaga seonduva osas, mis tänases erakonnaseaduses puudub. Eelnõu järgi kohaldatakse edaspidi nii valimisliidu kui üksikkandidaadi rahastamisele ja selle kontrollimisele erakonna kohta sätestatud tingimusi.

Eelnõuga reguleeritakse ka annetus, mida erakond, erakonna liige, valimisliit või üksikkandidaat võib vastu võtta ning sätestatakse üheselt, et keelatud on anonüümsed annetused, juriidilise isiku annetused ning muud liiki annetused ja tegevused, mis on ilmselgelt seotud erakondliku tegevusega, kuid mille rahastamine pole läbipaistev.

Erakondi on keelatud vabastada ka tavapäraselt siduvate kohustuste tasumisest, nagu näiteks kommunaal- või telefonimaksed. Küll aga ei käsitleta annetusena inimeste vabatahtlikku tööd.

Lisaks täpsustatakse eelnõuga valimiskampaania aruandlusega seonduvaid sätteid ning diferentseeritakse keelatud annetuse vastuvõtmise eest määratavaid karistusi vastavalt teo ohtlikkusele.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. December 2009, 11:09

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing