Venemaa maksab 30% rohkem

Anne Oja 29. detsember 2009, 17:36

Riigid kirjutasid esmaspäeva hilisõhtul alla lepingu, millega naftatransiidi hind tõuseb 2010. aastaks 30%.

"Pooled kirjutasid alla 2010. a kokkuleppe lisa," täpsustas Ukraina transpordikompanii Ukrtransnafta esindaja Sergei Zinkevitš. Moskva ja Kiiev sõlmivad igal aastal koostöökokkuleppe, kuid täna hommikul tuli ilmsiks, et seda lepingut ei oldud veel sõlmitud. Mitmed Venemaa uudistekanalid kuulutasid seepeale, et naftatransiit Euroopasse on ohus, vahendas Lenta.

28. detsembril saatis Venemaa energeetikaministeerium Euroopa Komisjonile hoiatuskirja, kus rääkis võimalikust naftatarne katkestamisest Družba torujuhtme kaudu. Družba varustab naftaga Ungarit, Tšehhit ja Slovakkiat.

Enne hoiatuskirja oli Kiiev nõudnud nafta transiidi eest kõrgemat tasu. Venemaa torumonopoli Transnefti juht Nikolai Tokarev iseloomustas Kiievi uusi nõudmisi kui vastuvõetamatuid.

Reuters märkis, et Venemaa vähendab I kvartalis järsult Ukrainat läbiva transiitnafta mahtu, kuid transiiditasu tõus võiks Kiievile selle kaotuse kompenseerida.

Zinkevitš kinnitas ajakirjandusele, et transiidi maht jääb 2009. a tasemele, kuid Ukrtransnafta, mis kuulub 100%liselt Naftogaz Ukrainale, pole öelnud, kas venelased nõustusid tariifitõusuga.

Naftogazi esindaja Valentin Zemljanski ütles, et transiiditasud tõusid siiski 30%. Ta kinnitas, et nafta transiidi maht jääb 2009. a tasemele ehk 15 miljonile tonnile, märkis RIA Novosti.

Ajalehe Vedomosti andmetel maksab Venemaa 1 tonni nafta transiidi eest iga 100 kilomeetri kohta 1,12 dollarit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
31. December 2009, 13:51

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing