Kadri Paas • 12. juuni 2010 kell 12:44

Soome uus peaminister jäi esimesel katsel valimata

Lahtis toimuval Soome Keskerakonna kongressil valitakse täna parteile uus esimees, kes ühtlasi peab kuni järgmiste parlamendivalimisteni ka tagasiastunud senise valitsusjuhi Matti Vanhaneni asemel peaministriametit.

Keskerakonna esimeheks kandideerivad neli poliitikut: senine regionaal-ja haldusminister Mari Kiviniemi, majandusminister Mauri Pekkarinen, Timo Kaunisto ja endine majandusminister Paavo Väyrynen.

Kell 14 alanud ja praeguseks lõppenud esimeses erakonnale uue esimehe valimisevoorus ei kogunud ükski kandidaat Helsingin Sanomate andmetel üle poole kongressil osalenute häältest.

Kiviniemi sai 1109, Pekkarinen 771, Väyrynen 287 ja Kaunisto 234 häält.

Teises, praeguseks juba alanud voorus pistavad seega rinda Pekkarinen ja Kiviniemi.

Teine voor tuleb ajalehe väitel väga põnev, sest varem on spekuleeritud selle üle, kelle hääled kahe edukama kandidaadi selja taha koonduvad.

Pakutakse, et Kiviniemile annavad oma hääle Timo Kaunisto toetajad, kuid Pekkarineni poolt võivad hääletada Väyryneni senised poolehoidjad.

Selleks, et täna valitav parteijuht saaks peaministriametisse asuda, peab tema kandidatuuri heaks kiitma ka Soome parlament ja president Tarja Halonen.

Hetkel kuum