Sirje Rank • 14. juuni 2010 kell 5:26

Soome vahetab peaministri välja

Seitse aastat Soome valitsust juhtinud Matti Vanhanen paneb sel nädalal ameti maha - mantlipärijaks saab Soome Keskerakonna uueks liidriks valitud Mari Kiviniemi.

41aastane kogenud poliitik ja kahe lapse ema võttis teises voorus võidu majandusminister Mauri Pekkarineni ees, kogudes 1357 häält ehk 57% parteiliikmete toetusest.

Suurima valitsuspartei juhist saab veel enne jaanipäeva Soome uus peaminister, kui Kiviniemi kinnitavad ametisse Soome parlament ja president.

Vanhanen plaanib tagasiastumispalve esitada sel reedel, osaledes enne ELi Ülemkogul.

"Isamaa teenimine on auasi, mis toob võimu. Kuid see on ka meest söönud," ütles Vanhanen laupäeval partei juhina viimast kõnet pidades.

Skandaalide keskmes

Vanhanen ütles juba mullu detsembris, et ei kandideeri uuesti. Põhjuseks terviseprobleemid, ent pole saladus, et viimastel aastatel peaministri eraelu ning Soome parteide rahastamise ümber keerelnud skandaalid on Keskerakonna populaarsust kõvasti kahandanud.

Läinud nädalal ajalehes Helsingin Sanomat avaldatud arvamuskäsitluse järgi toetas parteid 18,7% elanikkonnast - sellega jääb Keskerakond alla nii Koonderakonnale kui ka sotsidele (2007. a valimistel saadi 23,1% häältest).

Kiviniemi ülesanne on peatada partei populaarsuse langus - 2011. aasta aprillis toimuvate valimisteni on jäänud vähem kui aasta. "Ma olen enam kui valmis ja enam kui motiveeritud," ütles Kiviniemi.

Vanhaneni sõnul peab uue peaministri põhitähelepanu olema majandusel. "Uus valitsusjuht peab leidma uusi kasvuallikaid ja teid tootlikkuse tõstmiseks," ütles ta.

Läinud aasta 7,8%se majanduslanguse järel prognoosib Soome rahandusministeerium kasvu taastumist tänavu 1,1% tasemel, eelarvedefitsiit küünib euroala norme rikkudes 4,1%-le SKPst. Pikemas perspektiivis ootavad lahendamist elanikkonna kiire vananemisega seotud probleemid - Vanhaneni plaan tõsta pensioniõiguslik iga 63 aastalt 65-le jooksis mullu karile.

Muudatusi pole karta

Analüütikud ei usu enne valimisi siiski suuremaid muudatusi. "Eelarve tasakaalustamine nõuab ebameeldivaid otsuseid, nagu maksude tõstmine ja eelarvekulude kärpeid," ütles agentuurile Bloomberg Svenska Handelsbankeni peaökonomist Tiina Helenius.

Ka Koonderakonna juht ja rahandusminister Jyrki Katainen ütles nädalavahetusel, et valitsuse kurss peaministri vahetusest oluliselt ei muutu. Küll võib väiksemaid muudatusi tulla maksudes.

KES ON KES

Mari Kiviniemi

• 41aastane kogenud poliitik, viimased 15 aastat Soome parlamendi liige

• praeguse valitsuse regionaalminister, varem olnud lühemat aega väliskaubanduse ja arengu minister ning aasta peaminister Matti Vanhaneni majanduspoliitika nõunik

• sotsiaalteaduste magister

• teda on iseloomustatud kui asjatundlikku, tõsist ja tasakaalukat inimest, armastab ooperit

• abielus, kahe lapse ema

 

 

Hetkel kuum