Sirje Rank • 30. juuni 2010 kell 10:45

Nõrk euro aitab Iiri majanduse jalule 

Karmile säästukuurile pööranud Iirimaa majandus kasvas esimeses kvartalis eelnenud kvartaliga võrreldes 2,7%, murdes välja kaks aastat väldanud langusest, teatas täna Iirimaa statistikaamet.

Iirimaad aitab euro nõrgenemine, mis on tõstnud Iiri kaupade konkurentsivõimet välisturgudel. Ekspordi osakaal Iiri SKPs on 50%, mis annab silmad ette isegi Saksamaale. Ning lõviosa Iirimaal toodetud keemiatööstuse toodangust, tehnoloogiast, toidukaupadest ja äriteenustest ei lähe mitte teistesse euroala riikidesse, vaid USA-sse ja Suurbritanniasse.

Dollariga võrreldes on euro aasta algusest odavnenud ligi 15% ja naelaga võrreldes 8%. Majandusekspertide hinnangul on Iirimaa majandusel tänavu lootust kasvada 0,5-0,5% varem arvatud languse asemel.

Eile kirjutas ajaleht Wall Street Journal, et Iirimaa ponnistused eelarve- ja majanduskriisist välja rabelemiseks on teenimatult mujal toimuva varju jäänud.

„Iirimaa edu oma majandusprobleemidega tegelemisel jääb suuresti säästumeetmete varju, mida hõigatakse välja Suurbritannias, Jaapanis ja Saksamaal,“ ütles lehele maaklerfirma Aladdin Capital analüüsiosakonna juht Scott MacDonald. Kui Suurbritannia alles alustab oma säästukuuri, on iirlased püksirihma pingutanud juba 2008. aasta lõpust. Maksutõusud, palgakärped ja eelarvekulude vähendamine küünib kokku 8%-le SKPst.

Iirimaa on kiiresti oma probleeme lahendama hakanud – nii panganduses kui Euroopa Liidu ühe suurima eelarvedefitsiidi kärpimisel. Tööstus ja teenuste sektor võtavad juba tuure üles ning kaubandusülejääk on kasvu jätkanud majanduse langusest hoolimata. USAs ja Hiinas kasvab nõudlus, samal ajal kui palgad ja hinnad Iirimaal alanevad – see teeb Iiri kaubad veelgi konkurentsivõimelisemaks ning meelitab riiki välismaiseid investeeringuid.

Tööturul püsib aga siiski alles sünge seis - Iiri statistikaameti täna avaldatud teise teate põhjal kasvas tööpuudus Iirimaal juunikuus 13,4%-le (mais 13,2%), mis on kõrgeim näit 1994. aasta septembrist.

Hetkel kuum