26. juuli 2010 kell 16:07

Island sai rohelise tule liitumiskõnelusteks EL-iga

Euroopa Liidu välisministrid on ametlikult andnud rohelise tule Islandi liitumiskõneluste alustamiseks.

Ministrid nõustusid liitumiskõneluste alustamiseks, kuid tunnistasid, et rahva leige poolehoid võib saada potentsiaalseks takistuseks, mis tuleb ületada.

"Üldsuse arvamust tuleb arvestada ja neile tuleb selgitada liitumise väärtust," ütles Belgia välisminister Steven Vanackere Financial Timesile. Juulikuus läbi viidud küsitluste andmetel on hetkel koguni 60 protsenti rahvast Euroopa Liiduga liitumise vastu. Veel novembris oli vastav näitaja 54 protsenti.

Teiseks pingeallikaks võib kujuneda finantsteenused ning kindlasti avaldatakse Islandile survet hüvitamaks Suurbritanniale ja Hollandile seoses Icesave'i kokkuvarisemisega seotud kahjud.

"On selge, et kõik peatükid tuleb läbi rääkida... Kui viimane peatükk jääb selgusetuks, siis midagi pole järelikult lahendatud," vastas Vanackere küsimuse peale, kas Icesave'i skandaal võib otsustavaks takistuseks saada.

Keskkonnaküsimused, eriti vaalandus, võivad samuti vastuolulisteks teemadeks osutuda. "Kindlasti sujuvad mitmed teemad tõrgeteta, samas kui teised võivad osutuda probleemseteks," ütles Vanackere.

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum