Sirje Rank • 20. september 2010 kell 13:58

Trichet: peate ka aitama nõrgemaid

Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet ütles täna Estonia talveaias toimunud pressikonverentsil, et euroala liikmena tuleb ka Eestil osaleda euroala nõrgemate riikide abistamises.

„Liitumine euroalaga tähendab ühise saatuse jagamist,“ ütles Trichet. Kui euroala finantsstabiilsus on ohus, tuleb kõikidel liikmesriikidel koos tegutseda.

Rahandusvolinik Olli Rehn juhtis samas tähelepanu, et kevadel kokku lepitud abipaketist euroala nõrgemate liikmesriikide toetuseks pole tänaseks veel ühtegi eurot välja makstud.

Trichet ja Rehn avaldasid tunnustust Eesti jõupingutustele euroga liitumise kriteeriumide täitmisel. „Väga muljetavaldav,“ ütles Trichet, lisades, et see on üks paremaid tulemusi defitsiitide ohjamisel mitte üksi Euroopas vaid kogu maailmas.

„Kunagi ei saa aga rahul olla. Palju tööd on veel ees,“ ütles Trichet.

Küsimusele, kuidas suudab Eesti euroalal vältida uute mullistuste tekkimist, kui Eesti majanduse potentsiaalne kasv on tunduvalt suurem kui euroala keskmine, vastas Trichet, et siin on taas peamine roll  eelarvepoliitikal. „Üks peamisi instrumente on eelarvepoliitika ja selles osas on Eesti näidanud valitsuse ja elanikkonna tasemel võimet järgida väga mõistlikku poliitikat,“ ütles Trichet.

Rahandusminister Jürgen Ligi avaldas lootust, et uusi mullistusi aitab ära hoida eelkõige kriisikogemus, mis on suhtumise muutnud oluliselt konservatiivsemaks.

 

Hetkel kuum