Katariina Krjutškova • 21. september 2010 kell 14:03

Uus koda tahab panna sotsmaksule ülempiiri

Vastloodud organisatsioon teenusmajanduse koda kavatseb suurendada teenusmajanduse ekspordivõimet ja seista sotsiaalmaksu ülempiiri seadustamise eest, rääkis koja juhatuse aseesimees Viljar Arakas.

Koja eesmärgiks on novembris kirja panna ettepanekud, mis peaksid jõudma ka valitsuse lauale. Praegu on esinduse üheks eesmärgiks kaasa aidata sotsiaalmaksu ülemise piiri seadustamisele kolme keskmise palga ulatuses.

„Meie ettepanekud võivad esmapilgul tunduda igavad ja tehnilised nüansid, mitte revolutsioonilised lahendused. Me ei taotle suurepiirilisi muudatusi,“ ütles Arakas. Samas ütles Arakas, et organisatsiooni eemärk on täitunud, kui sotsiaalmaksule lagi pannakse.

Sama ideed toetab ka kaubandus-ja tööstuskoda. "Seda ei toeta ainult meie, vaid ka poliitlised parteid. Küsimus on pigem täna, kuhu see lagi pannakse. Ergutusmeetmena oleks see vajalik ja teostatav," rääkis Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Siim Raie.

„Meie tegevus ei puuduta vaid seadusloomet. See kujuneb paljudeks sammudeks, mis loodetavasti siia Eestisse tööd ja leiba toovad,“ sõnas Arakas. Tema hinnangul on käega mõõdetav tulemus, kui teenusmajanduse SKP tõuseb nii protsentides kui absoluutväärtuses. 

Araka sõnul leidis hulk ettevõtteid, et nende huvide esindamiseks on vaja luua uus koda. Kuna Teenusmajanduse koda keskendub eelkõige teenust pakkuvate ettevõtete huvide eest, ei pidanud Arakas organisatsiooni konkureerivaks kaubandus-ja tööstuskojaga. „Siin pole mingit konflikti ja konkureerimist, vaid pigem on see üksteise täiustamine,“ ütles Arakas.

Raie sõnul on neil välja töötatud mõjutamisvahendid ning seetõttu oleks organisatsioonidel kasulik koostööd teha. "Ma ei välistaks koostööd ühegi ettevõtlusorganisatsiooniga," sõnas Raie.

Tänase seisuga kuulub Teenusmajanduse kotta 36 ettevõtet ja nimekiri täieneb veelgi. Araka sõnul on oodatud liituma kõik aktiivsed ettevõtted, kes tahavad oma ideede abil midagi keskkonda paremaks muuta.

Teenusmajanduse koda nimetas täna üldkogul koja uueks tegevjuhiks seni peamiselt ettevõtluse vallas tegutsenud Herdis Ojasu. Koja viieteistkümneliikmelise juhatuse esimees on KIT Finance Europe juht Kaido Kaljulaid ja juhatuse aseesimehed EfTEN Capitali juhatuse esimees Viljar Arakas, ettevõtja Ville Jehe ning AS Helmese juht Jaan Pillesaar.

Teenusmajanduse koja ettepanekud on järgmised:

• Ülempiir sotsiaalmaksule kolme keskmise palga ulatuses• Noorte tööhõive parandamine:• Ettepanek sotsiaalmaksu vähendamiseks esmase kõrghariduseomandanute töötasult esimese kahe aasta jooksul peale tööturuleasumist. Ettepaneku taustaks kõrge tööpuudus noorte hulgas.• Riigihangete seaduse ja läbiviimise korra parendamine• Ärivaidluste lahendamise korra paindlikumaks muutmine

Teenusmajanduse koja liikmed on AS Avaron Asset Management, NASDAQ OMX Tallinn AS, Advokaadibüroo SORAINEN AS, AS Helmes, Fontes PMP OÜ, Tank Grupi AS, Trigon Capital, AS KIT Finance Europe, Keha3 OÜ, Eften Capital AS, Ernst & Young Eesti AS, Mandatum Life Insurance Baltic SE, Advokaadibüroo Glikman & Partnerid OÜ, Raidla Lejins & Norcous Advokaadibüroo OÜ, Allianss Arhitektid OÜ, Corpore AS, AS PricewaterhouseCoopers, Creative Union, Skype Technologies OÜ, OÜ Advokaadibüroo Eversheds Ots & Co, Niine Nahakliinik OÜ, AS Deloitte Advisory, Evli Securities, Colliers International Advisors OÜ, VMP Group OÜ, Hill & Knowlton Eesti AS, Advokaadibüroo Tark Grunte Sutkiene AS, Advokaadibüroo Glimstedt Straus & Partnerid OÜ, IT Koolituskeskuse OÜ ja The Division AS. Toetajaliikmena on Teenusmajanduse Kojaga liitunud teater NO99.

Hetkel kuum