Kadrin Karner • 15. november 2010 kell 15:28

Parts: elektri hind alla taastuvenergia tasude arvelt

Elektri hinda tõstavad aktsiis ja taastuvenergiatasud. Viimane on ka koht, kust majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts näeb võimalust elektri hinna langetamiseks.

"Ainuke võimaluse elektri hinna langetamiseks on see, kui toetus langeb mõistlikule tasemele. Loodan selle kiiret vastuvõtmist," ütles Parts täna riigikogu infotunnis arupärimisele vastates. Ta lisas, et taastuvenergia tasu on tõusnud viiekordseks ehk 12,64 sendini kilovatt-tunni eest.

Parts rõhutas, et me ei saa nõuda, et tööjõud töötaks odavamalt ja võimaldaks meil odavamat elektrit toota. "Aga saame muuta neid komponente, mida ise oleme pannud – täna on selleks taastuvenergia tasu," rõhutas minister.

"See tähendab taastuvenergiamaksude alandamist kuskil 7-9 senti kilovatt-tunni kohta praeguselt 12,64 sendilt," ütles minister justiitsministeeriumile saadetud eelnõust rääkides.

Partsi sõnul rikub kõrge taastuvenergiatasu kahte olulist printsiipi. Esimene neist on tarbijate huvide rikkumine, kui inimestele pannakse tasumiseks ülemõistlikult suur koormus. "Teine on see, kui anname liiga suuri toetusi, mida näiteks võib käsitleda kui ebaausa konkurentsi tekitamist. Konkureerib ju taastuvenergia tootja teiste elektritootjatega," selgitas Parts.

Hetkel kuum