Raivo Sormunen • 22. detsember 2010 kell 21:00

Rahakalender: mündiajastu tuleb jälle tagasi

Koos euroga liigume me järgmisest laupäevast tagasi mündiajastusse, sest väikseim paberist rahatäht (5 eurot) on praktiliselt võrdne praeguse Koidulaga (saja krooniga). Niisiis võib igaüks vaadata oma rahakotti ning kahe- kuni viiekümnekroonised rahatähed müntideks ümber mõelda.

Eesti Panga andmeil on keskpank tellinud Soome rahapajast 194 miljonit nn Eesti (maakaardi kujutisega) euromünti. Keskpanga hinnangul peaks sellest kogusest jaguma vähemalt üleminekust tuleneva nõudluse rahuldamiseks ja kindlasti ka terveks 2011. aastaks. Kuivõrd suur on see kogus rahaliselt, keeldus keskpank mulle avalikustamast, aga arvata võib, et müntide rahaline maht võib ulatuda umbes 50-75 miljoni euro (miljardi krooni) juurde. Juba praegu jagatavates euro stardipakettides on kokku münte ligi 9 miljoni euro eest, kuid neis on põhirõhk pandud siiski väikese nominaaliga müntidele.

Arvestades, et sel aastal on olnud Eestis ringluses umbes 150 miljoni krooni eest käibekroone, võib arvestada, et sularaha (rahaline) kogus järgmisest aastast peaaegu kümnekordistub.

Suure mündikoguse vältimiseks on kõige lihtsam arveldada alates järgmisest laupäevast pangakaardiga.

Aga enne seda võiks taskud siiski euromünte täis panna, sest juba alates 1. jaanuarist hakkavad nn Eesti temaatiliselt kujundatud euromündid segunema kõigi teiste kuueteistkümne euroriigi emiteeritud müntidega.

Eesti Panga sõnul mingisugust Eesti euromüntide tagasitoomist Eestisse ei hakka olema. Kui mündid on riigist läinud, siis on nad läinud.

Arvestades, et Euroopa Komisjoni statistika põhjal on praegu (euroliidus) ringluses üle 84 miljardi euromündi, võib rahatähtede täieliku segunemise korral olla varsti vaid iga viiesajas münt su rahataskus nn Eesti päritolu.

Ilusat kroonide ärasaatmist!

Hetkel kuum