Börs ärkas talveunest

Birjo Must, Alyona Stadnik, Kaisa Gabral 05. jaanuar 2011, 07:58

Kahel esimesel börsipäeval on Tallinna börs justkui talveunest ärganud. Aktsiatega kaubeldi hoogsalt ning pea kõik börsifirmad kallinesid. Analüütikute väitel pole aasta alguse börsiralli põhjuseks euro tulek.

Swedbanki aktsiate maaklerosakonna juhi Andres Suimetsa sõnul ei ole börsiralli põhjus üleminek eurole, vaid pigem maailma aktsiaturud. „Globaalsed aktsiaturud alustasid aastat väga positiivselt ja nii ka Tallinna börs,“ kommenteeris ta.

Samas märkis Suimets, et Tallinna börsil esmaspäeval toimunud tõus ja selle jätkumine eile olid teiste riikide börsidega võrreldes oluliselt võimsamad. „Kahe päeva jooksul toimunud OMX Tallinna kuueprotsendilise tõusuga oleme maailma vaieldamatult parim turg,“ väitis ta. Swedbanki kinnitusel on aktsiaturu tõusu põhjustajateks aktiivsed kohalikud investorid.

„Nagu ka 2010. aasta jaanuaris ei ole täheldada välisinvestorite agressiivset ostulainet, pigem on aktiivsed kohalikud jae- ja institutsionaalsed kliendid. Eks selline tõus võib omakorda tuua meie suunas uut raha, mis tähendaks ralli jätkumist, samas võib mõnede fondide ja varahaldajate jaoks see tähendada müügikohustust kuna ületatakse riigile või üksikaktsiatele seatud allokatsiooni limiit,“ rääkis Suimets.

Ka Trigon Fundsi fondijuht Mehis Raud oli seisukohal, et börsitõus pole seotud euro tulekuga, vaid pigem on põhjuseks investorite emotsionaalsed ostud. „Arvan, et peamiselt ostavad väikeaktsionärid. Ma ei ole märganud, et oleks suuri tehinguid tehtud,“ lisas ta.

Raua arvates mõjutas eilset börsipäeva ka eilne Äripäeva artikkel, milles kajastati fondijuhtide prognoose 2011. aasta kohta. Valdavalt olid prognoosid optimistlikud ja alanud aastaks oodatakse Tallinna börsile kuni 39% suurust tõusu. „See lisas positiivsust,” märkis Raud. Tema sõnul otsivad inimesed kõrgemat tootlust aktsiates ja kuna väliskeskkond püsib soodne, võib börsiralli jätkuda.
LHV analüütiku Kristo Oidermaa sõnul on euro suurendanud investorite seas kindlustunnet. „Aastalõpp ja jaanuari algus on tavapäraselt olnud aktsiaturgudele soodne aeg. Nii et ühelt poolt toetab börsi tõusu sesoonne efekt, kuid kindlasti on oma mõju ka euro tulekul, mis investorite kindlustunnet on kergitanud,“ kommenteeris ta.

Eelmise aasta jaanuari ralli on siinkohal hea näide, kus kohalikud investorid üritasid ennetada eurootsusega kaasnevat potentsiaalselt välisraha sissevoolu.
Oidermaa sõnul on Tallinna börs on mahult üpris pisike ja seetõttu toob investorite meeleolude kõikumine kaasa suuremaid liikumisi kogu aktsiaturul. Näiteks eelmise aasta jaanuari tõus (+45%) tõi kaasa lausa eufooria mõõtmed.

„Kuna tõus on kestnud vaid kaks päeva, siis ei näe põhjust, miks aktsiahindade tõus ei võiks jätkuda,“ lausus ta. Ka Oidermaa märkis, et börsitõusu veavad kohalikud erainvestorid. “Usume, et välismaised institutsionaalsed investorid on varemgi Baltikumi atraktiivseks investeeringuks pidanud ning eurole üleminek toob Eesti uuesti investeerimishorisondile,“ sõnas ta. Siiski takistab suuremas mahus välismaiseid börsiinvesteeringuid just vähene investeerimisvõimaluste arv, kuna enamus ettevõtteid on välisfondide jaoks liiga väikesed ning aktsiad ebalikviidsed, lisas Oidermaa.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. January 2011, 07:59
Otsi:

Ava täpsem otsing