Anne Oja • 27. jaanuar 2011 kell 17:29

Nordea: Euribori asemel on küsimus laenunõudluses

Euribori tõus pidurdab kahtlemata majanduskasvu, kuid laenukulu suurenemise asemel on probleem pigem olematus nõudluses ja investeerimisvajaduse puudumises, leiab Nordea Panga peaökonomist Tõnu Palm.

Palm ütles, et lühiajalised euro rahaturuintressid tegid põhja eelmise aasta aprillis ning on koos majanduskasvu positiivsema väljavaatega tõusnud. 3 kuu Euribor on madalpunktist kasvanud ligi 0,4 protsendipunkti.

"Kui suve keskpaigas mõjutas intresside tõusu paljuski Euroopa Keskpanga pikaajaliste laenutehingute lõppemine ning pangandussektori liiglikviidsuse alanemine, siis viimasel ajal on intresside tõusu taga kasvanud inflatsioonirisk," selgitas Palm.

Ta lisas: "Turg peab tõenäoliseks, et Euroopa Keskpank tõstab intresse selle aasta teises pooles, mis läheb kokku Nordea Panga ootustega."

Nordea ootuste kohaselt kaupleb 3 kuu Euribor aasta pärast tasemel 1,85%, mis teeb kasvuks ligi 0,8 protsendipunkti ning kahe aasta pärast 2,5% tasemel. "Tegemist on ikkagi madalate intressidega, sest 2003. aasta majanduskriisi paiku püsisid intressid 2% tasemel," kommenteeris Palm.

"Euribori tõus kahtlemata pidurdab laenukasvu, kuid laenunõudluse taastumise seisukohalt on olulisema tähtsusega äriühingute ja eraisikute kindlustunne ja investeerimisvajadus. Hoolimata madalatest intressidest püsib äriühingute laenukasv euroalal kerges miinuses," rääkis ta.

Palm ütles, et ootab Eestis selleks aastaks laenujäägi stabiliseerumist, seejuures oleks heaks tulemuseks pöördumine langusest kergesse plussi. Koos investeerimise aktiivsuse kasvuga ootab Nordea laenukasvu aga alles järgmisel aastal.

Eile tõusis 6 kuu Euribor eelmise päevaga võrreldes 0,015 protsendipunkti ning võrdus 1,294 protsendiga. Viimati nähti Euribori sedavõrd kõrgel 2009. aasta 1. juulil.

Hetkel kuum