Poliitikud näitasid tervishoiuplaane

Kadi Heinsalu 09. veebruar 2011, 00:00

Mustamäele endisse EMI maja saali kogunenud paarsada arsti ja kuue suurema riigikogusse kandideeriva partei esindajad arutlesid teemal, kuidas tervishoidu paremini korraldada ja rahastada, kirjutas Äripäeva väljaanne Meditsiiniuudised.

Sotsiaalminister Hanno Pevkurist õhkus rahulikku enesekindlust ja tema positsiooni arvestades kippusid ka talle esitatud küsimused olema ajendatud päevakajalistest probleemidest, mitte partei lubadustest.

Ainuke, kelle esinemine suutis publikus elevust tekitada, oli roheliste esindaja Aleksander Laane. Tema visioon, et tervishoiu ekspordi edendamisega tuleksid välismaalt tagasi need arstid, kellele ei meeldinud Eestis näiteks öövalveid teha, pani saali naerma.

Publiku hulgas istunud doktor Andres Ellamaa kiitis Laanet eraldi ka mõiste "tervishoid" kasutamise eest, mida teiste parteide esindajad tema väitel oma sõnavõttudes polnud teinud.

Poliitikute vastused enamasti deklaratiivsed. Ürituse moderaator oli Lääne-Tallinna Keskhaigla kirurgiakliiniku juht Andres Kork, kes esitas küllaltki kiuslikke küsimusi.

Tuliseks keeras vaidlus residentide teemal Korgi ja Pevkuri vahel. Kork heitis küsides ette, miks riik sunnib arstiteaduskonna lõpetajad välismaale minema, kuna ei kindlusta neile residentuurikohti. Pevkur vastas teatega, et residentuuri eelarvet on ka masuaastatel miljonite kroonide võrra suurendatud. Samas pole uusi residentuurikohti selle raha eest tehtud.

Hiljem märkis Pevkur, et päris arvestatav osa lisatud rahast on läinud residentide ja nende juhendajate palgatõusuks.

Patsiendi kaitse seaduse järele vajadust ei tunta. Paar korda puudutati patsiendiseaduse eelnõu, mille teksti autor Helju Pikhof istus sotsiaaldemokraatide esindajana samuti laval. Riigikogust pole seadus läbi käinud ja laval olijate suhtumine oli ka see, et ükski uus seadus ei saa reguleerida sellist usaldusel baseeruvat suhet, nagu on arsti ja patsiendi vahel.

Räägiti ka kollektiivlepingute vajaduse teemal. IRLi esindav alati reibas Urmas Reinsalu märkis, et tema neisse ei usu. Samas nägi Peeter Laasik kollektiivleppes just olukorda parandavat kokkulepet.

Kuigi üritus kandis pealkirja "Märka haiget!", oli patsientidest eraldi üritusel üsna vähe juttu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing