27. veebruar 2011 kell 8:52

ÜRO kehtestas Liibüale sanktsioonid

ÜRO Julgeolekunõukogu võttis ühehäälselt vastu otsuse külmutada Liibüa liidri Muammar Qaddafi ja tema lähikondlaste pangaarved ning kehtestada neile reisikeeld.

Laupäeva õhtul vastuvõetud resolutsioon hõlmab ühtlasi ka relvaembargot ja kutsub üles viivitamatult lõpetama vägivalla, „mis on võtnud inimsusevastase kuriteo mõõtmed“. Resolutsiooni vastuvõtmine tähendab ühtlasi, et Liibüa kuritegude uurimise ja võimalike karistuste määramise võtab üle Haagi rahvusvaheline kriminaaltribunal.

„See resolutsioon on moraalseks toetuseks meie vastupanu osutavale rahvale,“ ütles Liibüa asesuursaadik ÜRO-s Ibrahim Dabbashi. USA ja liitlased üritavad leida võimalusi vägivalla lõpetamiseks ilma sõjaväe sekkumiseta. Nii USA kui Prantsusmaa liidrid on öelnud, et Qaddafil on aeg lahkuda.

Türgi peaminister Erdogan arvas, et sanktsioonid pigem kahjustavad liibüalasi kui aitavad neid. „Liibüalased, kes nälgivad ja surevad, saavad sanktsioonide tulemusel kogema veelgi suuremaid raskusi. Lähis-Ida ja Aafrika on Lääne seisukohalt peamiselt vaid nafta allikad, mida on aastakümneid kasutatud etturitena naftasõdades. Inimesed on tänavail, kuna neil on kõrini etturiks olemisest.“

ÜRO andmetel on rahutustes hukkunud üle 1000 inimese.

Qaddafi klammerdub pealinnas Tripolis võimu külge, samas kui riigi idaosa on meeleavaldajate kontrolli all. Ajaleht New York Times kirjutab, et Qaddafile lojaalsed jõud tulistasid kiirabiautodest inimesi, kasutasid rahva vastu õhutõrjerelvi ja viisid haiglatest minema surnukehi, et varjata hukkunute tegelikku arvu.

On lahtine, kuidas sündmused Liibüas edasi arenevad. Liibüa asesuursaadik ÜRO-s Ibrahim Dabbashi eeldab, et hukkub veel tuhandeid inimesi.

Ka Qataris asuva Brookings Doha keskuse direktor Shadi Hamid on seisukohal, et pole teada, millega asi lõpeb. „Ei ole mässuliste armeed, kes marsiks Tripoli suunas ja võtaks selle Qaddafi käest ära,“ ütles Hamid telefoniintervjuus Bloombergile.

Võimalus, et Liibüas puhkeb kauakestev kodusõda, on tõstnud toornafta hinna viimase 2 ja poole aasta kõrgeimale tasemele. Rahutused jätkuvad ka Jeemenis, Jordaanias, Egiptuses, Iraagis ja Tuneesias.

 

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum