USA väikelinna maja maksab 6 mln dollarit

Fredy-Edwin Esse, California 07. märts 2011, 10:50

Kuigi USA kinnisvaraturg sipleb jätkuvalt tugevas kriisis, on USA tuntud väikelinnas Aspenis hinnad kriisi kiuste kerkinud ja ületavad Beverly Hillsi ja Palm Beachi hindasid.

Wall Street Journal kirjutab, et Aspen on liikumas justkui omaette orbiidil. Keskmine maja hind on selles mägilinnas tõusnud 2005. aasta 5,4 miljonilt dollarilt 2010. aastaks 6 miljonile dollarile, millega ollakse ees teistest kuulsatest rajoonidest nagu Hamptons, Beverly Hills ja Palm Beach.

Suure panuse Aspeni luksuslike majade hindade tõusu on andnud välismaalased. 19.-25. jaanuarini tehti Pitkin County andmetel 25 kinnisvaratehingut, nendest viie puhul olid ostjad välismaalased, sh kolm austraallast, üks türklane ja üks ostja Hongkongist.

"Aspen on nagu väike Manhattan," ütles Istanbulis finantssektoris töötav Altunc Kumova, kes ostis jaanuaris korteri selles väikelinnas. "Sealt leiab peaaegu kõik tuntud brändid ostlemiseks ja restoranid on suurepärased. Apres-ski on Aspenis väga glamuurne."

Tegelikult ei ole ka Aspen jäänud kinnisvarakrahhist puutumata, sest võrreldes 2006. aastaga vähenes  tehingute maht ligi kaks korda ning pangad on sunnitud ka tagatisi inimestelt ära võtma. Näiteks üks veebruaris 16 miljoni dollari eest müüdud maja oli algselt müügis 32 miljoniga.

Kuid olukord on Aspenis jätkuvalt hea ning kinnisvarahinnad kasvasid läinud aastal juba 17% võrra ja tehinguid tehti 23% enam. Ainuüksi viimase kahe kuuga on tehtud seitse üle 10 miljoni dollarilist tehingut.

Üleriigiliselt olid kinnisvarahinnad detsembris 31% madalamal võrreldes 2006. aasta tipuga. 2010. aastal langesid kinnisvarahinnad USAs 4,1% võrra. 

Analüütikute jaoks pole Aspeni tugev kinnisvaraturg üllatus. Linnas on vaid 13% maast arendatav mitmete ehituspiirangute ja mägede pärast, mistõttu ei toimunud massilist ülearendamist. Lisaks on Aspen eemal suurtest linnadest ja kehv õhutransport aitab päevaturiste eemal hoida.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. March 2011, 09:29
Otsi:

Ava täpsem otsing