Alyona Stadnik • 18. aprill 2011 kell 7:18

"Põlissoomlaste populaarsus langeb"

Eesti Diplomaatide Kooli asedirektori Vahur Made sõnul muudab Põlissoomlaste valitsuse minek neid asjalikumaks ning langetab populaarsust.

"Kui Põlissoomlased peaksid nüüd valitsusse pääsema, siis ma usun, et nad ilmselt ei jää rahvameelselt populistlikeks, nagu nad on olnud valimiste eel ja kampaania ajal. Nii või teisiti muudab valitsusse minek neid asjalikumaks ning nende populaarsus hakkab kiiresti langema," kommenteeris Made Põlissoomlaste suurt võitu.

Made sõnul tuleks praeguseid valimisi hinnata rohkem protestivalimistena, mis on suunatud vanade poliitiliste jõudude vastu. "Põlissoomlased ei paku tegelikult midagi erilist. Juhul, kui nad jäävad ühel või teisel põhjusel opositsiooni, siis nad saavad jätkata populistidena ning nende positsioon püsib mõnda aega märkamisväärsena," lausus Made.

Ta lisas, et ilmselt läheb täide ka see, mida on ennustatud - et migratsiooni vastasus on loosung, mida hakkavad üle võtma teised parteid, kuna see on tasapisi muutumas üle-Euroopaliseks loosungiks. 

Eesti ja Soome suhted kindlasti ei halvene. „Eesti-Soome sõprus, mis tugineb hõimusuhete koostööle, kuulub Soome traditsiooniliste väärtuste juurde, mille eest on Põlissoomlased seisnud. Sellel suhtel on tugevad alused," rääkis Made.Ta rõhutas, et kui uue valitsuse peaministriks saab ametist lahkuva valitsuse rahandusminister Jyrki Katainen, siis Soome-Eesti suhted aktiviseeruvad veelgi.

Soomes eile toimunud parlamendivalimiste suurvõitja oli parempopulistlik Põlissoomlaste partei, mis suurendas oma toetajaskonda 2007. aasta valimistega võrreldes enam kui neli korda. Äripäeva küsib, kuidas kommenteeritakse Põlissoomlaste võitu ning uue valitsuse mõju Eesti-Soome suhetele.

Hetkel kuum