Sirje Rank • 17. aprill 2011 kell 20:26

Põlissoomlastel ülitugev tulemus, Koonderakond suurim

Soomes pühapäeval toimunud parlamendivalimiste suurvõitja oli parempopulistlik Põlissoomlaste partei, mis suurendas oma toetajaskonda 2007. aasta valimistega võrreldes enam kui neli korda.

Suurimaks kaotajaks jäi eelmised valimised võitnud Keskerakond, mis pidi neil valimistel leppima alles neljanda tulemusega.

Suurima häältesaagi sai Soome lähiajaloo põnevaimatel valimistel Koonderakond, mis kogus 20,4% häältest (44 kohta parlamendis). Sellega on uue valitsuse peaministrikandidaat ametist lahkuva valitsuse rahandusminister Jyrki Katainen. „Meil on kõik põhjused täna rõõmustada,“ ütles Katainen.

Teisele kohale tulid väga tasavägises heitluses Põlissoomlastega seni opositsioonis olnud Sotsiaaldemokraadid, kes said 19,1% häältest ja 42 kohta parlamendis. „See õhtu on olnud nii pinev, et hõbe ei ole häbiasi,“ ütles Sotsiaaldemokraatide juht Jutta Urpilainen. Urpilainen nentis, et valimistulemused näitavad, et Soome ühiskond tahab muutusi, võrdsemat ja solidaarsemat riiki. „Valitsus kaotas ja valitsuse poliitika kaotas.“

Põlissoomlased, kes kasutasid valimisratsuna soomlaste kasvavat vastumeelsust euroala abipakettides osalemise ning tüdimust põhivoolu parteide kokkulepluspoliitika vastu, said valimistel 19,0% häältest ja 39 kohta parlamendis. „Oleme teinud poliitilist ajalugu,“ ütles partei liider Timo Soini. „Oleme tõusnud väiksest (parteist – toim.) suure rahata, suure tööga. See tähendab, et tasub uskuda oma asja, järgida oma liini, pilkeist hoolimata,“ jätkas ta, tõstes esile, et Põlissoomlased said esindaja parlamenti igas valimisringkonnas.

15,8% häältest (35 parlamendikohta) kogunud Keskerakonna juht ja ametist lahkuva valitsuse peaminister Mari Kiviniemi möönis kaotust ning teatas, et Keskerakond jätkab Soome uue valitsuse ajal opositsioonis.

Koalitsioonikõnelused tulevad keerulised, ennustas Jyrki Katainen veel enne, kui kõik hääled olid kokku loetud ja parteide lõplik järjestus selgunud.

Suuri erimeelsusi on parteide vahel põhjustanud näiteks Soome osalemine euroala abipakettides – kui Koonderakond on selgelt euromeelne partei, mis toetab euroalal hätta jäänud riikide toetuseks sündinud abimeetmeid, siis sotsid on nõus Soomele lisakohustusi võtma vaid siis, kui kahjude kandmises osalevad ka investorid ja pangad. Põlissoomlased on euroala hädaliste aitamise vastu, lubades senised kokkulepped uuesti läbi rääkida ja ära muuta.

Jyrki Katainen ei välistanud valitsuse moodustamist ka Põlissoomlastega, märkides intervjuus Soome telekanalile YLE, et Soomes on alati osatud ka väga keerulistes olukordades lahendusi leida.

Soome Vasakliit sai 8,1% häältest, Rohelised 7,2%, Rootsi Rahvapartei 4,3%, Kristlikud Demokraadid 4,0% ning muud 0,4% häältest.

Hetkel kuum