Erikontroll ei tule nii nagu Tool soovis

Fredy-Edwin Esse, California 12. mai 2011, 14:14

Täna kogunenud Arco Vara aktsionäride korraline üldkoosolek võttis vastu otsuse viia firmas firmas läbi erikontroll, kuid Baltplasti soovitud audiitori asemel surus juhtkond enda tahtmise läbi.

Juba koosoleku alguses said läbiviijad tõdeda, et pole ammu näinud nii suurt huvi aktsionäride korralise üldkoosoleku vastu. Kohalolnud esindasid ligi kolmveerandit häältest ja mõistagi olid kohal kõik suuremad aktsionärid eesotsas n-ö opositsiooni kuuluva Toomas Tooli ettevõtte Baltplast OÜga ning Arvo Nõgesega.

Koosolekul tekitas hulganisti küsimusi juba esimene päevakorra punkt ehk ettevõtte majandusaasta aruande kinnitamine. Kõige aktiivsemalt otsis küsimustele vastuseid Baltplasti esindanud vandeadvokaat Aivar Pilv, kes päris küll firma likviidsusriskide, võimalike tulevaste kahjumite kui ka nõukogu liikmete tasude tõstmise üle.

Kuigi küsimusi oli palju, siis läks majandusaasta kinnitamine suuromanike häältega, kelle osakaal oli 60% registreerunud häältest, ka läbi. Suurimat vastukaja tekitas aga Baltplasti poolt 4. mail avalikustatud päevakorra täiendus erikontrolli läbiviimisest ning kes selle läbiviijaks valida.

Baltplasti kindel soov oli näha erikontrolli läbiviimas BDO Eesti ASi ja Urmas Võimret, keda firma hinnangul peeti täiesti sõltumatuks ja just seetõttu oli sobilik auditit tegema. Arco Vara kindel tahmine oli aga näha erikontrolli tegemas Ernst & Young Baltics ASi, kes enne möödunud aastat oli auditeerinud firma majandustulemusi eelnevad viis aastat.

Just sel põhjusel põhjendas Pilv, et Ernst & Young on sobimatu antud ülesande läbiviimiseks. Kuigi audiitorfirma esindajad olid kohal ja kinnitasid, et erikontrolli viib läbi teine osakond ja teised inimesed, siis Pilve sõnul ei tähenda lihtsalt teises ruumis olevad inimesed seda, et tegevust võib läbipaistvaks pidada, asja tuleb vaadata äriühingu tasemel.

Küll aga oli ka Arco juhtkonnal etteheide Baltplastile, sest BDO praegune tegevjuht Sulev Luiga on endine Arco Vara juhatuse liige ja finantsjuht aastatest 2005–2007. Lahendusena pakkus Pilv välja Deloitte'i, kes audiitori leidmiseks konkursi korraldanud Arco Vara sõnul oli neile öelnud, et ei jõua erikontrolli läbi viia.

Pärast pikka vaidlemist ja seisukohtade põhjendamist jõuti hääletamiseni, mis soosis ettevõtet. 60% vastuhäältega lükati Baltplasti pakutud BDO Eesti tagasi ning sama paljude poolthäältega võeti vastu otsus nimetada Ernst & Young erikontrolli tegijaks.

"Läks nii, nagu ma enam-vähem arvasin," ütles Arco Varas 9% osalust omav Arvo Nõges. "Oli selge, et nõukogu seisab juhtkonna taga. Usun, et täna toimunu äratas üles nii nõukogu liikmed kui ka juhtkonda."

Samuti sõnas Nõges, et oleks eelistanud sõltumatuma erikontrolli valimist. "Ma olen juba nii vana mees, et mina sellist juttu ei usu," viitas Nõges Ernst & Youngi väitele, et nad on firmasiseselt sõltumatud. "Samas ma siin nii väga ei muretseks. Ma oleks eelistanud teist varianti, aga ma arvan, et saame 80-90% sama tulemuse."

Vastavalt tingimustele on Ernst & Youngil erikontrolli tegemiseks aega kolm kuud, misjärel tulemused avalikustatakse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. May 2011, 09:00
Otsi:

Ava täpsem otsing