Sirje Rank • 20. juuli 2011 kell 7:22

IMF hoiatab euroala

Euroala poliitikute kriisireguleerimissuutmatusest ärevaks muutnud Rahvusvaheline Valuutafond IMF hoiatab värskes ülevaates euroala majandusest, et ühisraha ohustava kriisi ületamiseks peab liikmesriikide majanduskoostöö muutuma oluliselt tihedamaks.

„Vajame euroalal praegu tõesti tugevamat majanduspoliitika juhtimist ja järelevalvet, et taastada usaldus Euroopa projekti vastu,“ ütles IMFi euroala divisjoni juht Luc Everaert. „Vajame praegusest rohkem Euroopat, mitte vähem,“ vahendas Wall Street Journal.

Raportis on selle kohta ka rida soovitusi, mis sisuliselt piiravad riikide iseotsustamise õigust. Nii soovitab IMF anda suurema voli Euroopa Liidu instantsidele järelevalveks liikmesriikide eelarvepoliitika üle ning rohkem sõnaõigust kohaliku poliitika kujundamisel ja laenuvõtmisel.

„Peamine õppetund on, et rahaliit ilma täielikult integreeritud finantssüsteemi ja vastavate institutsioonideta ei ole tegelikult võimalik,“ ütles Everaert.

IMF nendib raportis, et hoolimata jõupingutustest koostöö ja euroala juhtimise parandamiseks, on liikmesriigid ja majandusagendid kriisis kaldunud pigem integratsiooni tagasi pöörama.

Fond hoiatab, et võlakriis, mida pole pidama saadud, riskib varjutada euroala muidu suhteliselt hästi vastu pannud majanduse väljavaateid ning halvimal juhul kogu maailmamajandust.„Eriti kui pinged levivad euroala südamesse, võivad sellel olla ulatuslikud globaalsed tagajärjed,“ hoiatas IMF, mis leiab, et kriisi leviku oht on suur isegi juhul, kui Kreeka otsest pankrotti õnnestub praegu vältida. 

Praegu on Põhja-Euroopa riigid eesotsas Saksamaaga näidanud jõudsat majanduskasvu ning tööpuuduse vähenemist. Kehvem on seis abipaketi riikides ning samuti jätkab Itaalia keskmiselt aeglasema majanduskasvu kursil. Regioonile tervikuna prognoosib IMF tänavu 2% ja tuleval aastal 1,7% suurust SKP kasvu.

Neljapäeval toimuva euroala riikide erakorralise tippkohtumise eel kutsus IMFi juhtkond valitsusjuhte taas välja tulema komplekssema lahendusega euroala võlakriisile. IMFi hinnangul tuleks näiteks euroala ajutise kriisifondi EFSF kasutamisvõimalusi muuta oluliselt paindlikumaks – võimaldada neist vahenditest näiteks pankade rekapitaliseerimist ja võlakirjade tagasiostu. Ning kiiremas korras on vaja selgust, millisel moel hakkab lõpuks välja nägema erasektori kaasamine euroala hädas riikide abipakettidesse. See turge ärevil hoidev teadmatus vajab lahendust.

Hetkel kuum