Rootsi FI: pangad peavad uueks kriisiks paremini valmistuma

Sirje Rank 18. august 2011, 15:14

Rootsi pankadel tuleb olla paremini valmis Euroopa võlakriisi võimalikuks süvenemiseks, ütles Rootsi finantsinspektsiooni peaökonomist Lars Frisell.

"Pankadevahelise turu kokkuvarisemiseks pole palju vaja," ütles ta agentuurile Bloomberg. "Praegu pole olukord veel nii tõsine, kuid mul on tunne, et see võib väga kergesti muutuda, nii et kõik hanguks," lisas Frisell.

2008. aasta finantskriisi järel on Rootsi poliitikategijad püüdnud panku survestada, et need otsiks omale stabiilsemad ja pikaajalisemad rahastamisallikad. USA investeerimispanga Lehman Borthers kollapsi järel pumpas Rootsi keskpank turule likviidsust kuni 30 miljardit dollarit, kuna pangad ei saanud lühiajaliste kohustuste täitmiseks turult enam dollaris laenu.

Friselli sõnul on pankade likviidsus 2008. aastaga võrreldes paranenud, kuid mitte piisavalt. Dollarilaenude tähtajad võiksid pikemad olla.

Eile kerkis kolmekuulise tähtajaga laenude intressimäär Stockholmi pankadevahelisel turul 2,59%-le, mis on kõrgeim tase 2008. aastast. Siiski on see veel kaugel 5% tasemest, kuhu intressimäärad kerkisid Lehmani kollapsi järel.

Rootsi rahandusminister Anders Borg on korduvalt väitnud, et Rootsi pangad vajavad karmimaid kapitalinõudeid, kui seda soovitab Baseli komitee. Rootsi vajab karmimaid reegleid, kuna pangandus kui tööstusharu ületab riigi SKP neli korda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    22. August 2011, 11:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing