Sirje Rank • 26. august 2011 kell 6:11

Pankuritelt oodatakse liiga palju

Maailma finantsturud ootavad USAs Jackson Hole'is sel nädalalõpul oma iga-aastast konverentsi pidavatelt keskpankuritelt jälle uut annust imerohtu, ehkki on selge, et rahapoliitika üksi praegu maailmamajandust ohustavatele probleemidele lahendust pakkuda ei saa.

Lisaks on nii USA keskpanga juht Ben Bernanke kui ka Euroopa Keskpanga juht Jean-Claude Trichet käiku lastud erakorraliste kriisimeetmete eest kasvava kriitika all.

Viimane ootamatu rünnak tuli kolmapäeval Saksamaa presidendilt, kes seadis küsimärgi alla Euroopa Keskpanga võlakirjaostude legaalsuse.

"Leian, et individuaalsete liikmesriikide võlakirjade massiline kokkuostmine Euroopa Keskpanga vahendusel on juriidiliselt küsitav," ütles Christian Wulff Saksamaal Lindaus majanduskonverentsi avades. Nädala hakul kritiseeris Euroopa Keskpanga tugioste Saksamaa keskpanga juht Jens Weidmann.

USAs ütles presidendikandidaadiks pürgiv Texase kuberner Rick Perry, et kui Ben Bernanke veel ühe rahatrükkimise vooru käivitab, oleks see reetmine. Väga räige sõnavõtt võimalikult USA järgmiselt presidendilt.

Turud ootavad ja loodavad Bernanke tänasest konverentsi avakõnest aga just vihjeid võimaliku uue rahatrüki vooru või muude majandust turgutavate meetmete kohta. Sellest ootavad suunasignaali aktsiad, kuld ja muud varad.

Fookus on üha enam keskpankadel, kuna ei USAs ega Euroopas poliitikud ole näidanud end ülesande kõrgusel ega suutlikuna kodumaisest poliitikast kaugemale vaatama.

Aasta eest andis Bernanke Jackson Hole'is märku, et oodata on uut võlakirjaostude vooru. Tänavu analüütikud sarnast sõnumit väga tõenäoliseks ei pea - kaks esimest vooru, mis on USA keskpanga bilansi paisutanud 2,7 triljonile dollarile, pole majandust jalule aidanud. Tööpuudus püsib suur ja varitseb uue languse oht. Teisalt on inflatsioon ja inflatsiooniootused mullusega võrreldes suuremad, ehkki rida analüütikud näeb jätkuvalt ohtu pigem deflatsioonis ning n-ö Jaapani stsenaariumis, sest nõudlust pole.

Kolmandat võlakirjaostude vooru ei saa siiski välistada, kuid samas ei ole keskpanga bilansi uus paisutamine tingimata vajalik - võimalik on korrata "operatsiooni tvist" kuuekümnendate aastate lõpust, kui USA keskpank muutis vaid oma võlakirjaportfelli struktuuri. Suurendades pikaajaliste võlakirjade osakaalu, survestab keskpank investoreid naasma riskantsematesse varaklassidesse. Ja erakorralisi abinõusid oleks veel - keskpank ei ole kogu püssirohtu veel käiku lasknud.

Laupäeval astub sümpoosiumil viimast korda Euroopa Keskpanga juhi rollis üles ka Jean-Claude Trichet, kes on Euroopa võlakriisis pidanud palju improviseerima, et euro kollapsit ära hoida. Turud ootavad vihjet, kas ja kui kaua keskpank veel tugiostudega jätkab.

Uudistekanali CNBC hinnangul võib aga veelgi olulisemaks kujuneda IMFi juhi Christine Lagarde'i laupäevane sõnavõtt. Kas ehk suudab Lagarde maailma riigid ühe mütsi alla tuua, et G20 raames ühiselt finantskriisi uuele lainele vastu seista. G20 järgmine tippkohtumie on novembris Prantsusmaal.

Hetkel kuum