Katariina Krjutškova • 27. august 2011 kell 12:46

Riisalu: Ratas saaks laenu igast pangast

Jüri Ratas saaks Keskerakonna uue juhina laenu esimesest pangast, arvas keskerakondlasest ettevõtja Aivar Riisalu.

Riisalu sõnas, et Keskerakond pole kindlasti pankrotis. „Ta on klassikaline ettevõte, kes sattus kriisis raskustesse, aga ta tuleb neist välja,“ ütles Riisalu.

Võlgade katmiseks saaks partei võtta pangast laenu umbes seitsmeks aastaks. „Esimene pangauks, millest ta (võimalik erakonna uus liider Jüri Ratas – toim) sisse astub, oleks nõus andma talle pikaajalist laenu kohustuste refinantseerimisteks, sest ta usuks, et Keskerakond on pangakliendina usaldusväärne,“ ütles Riisalu.

Kas ka Savisaarele annaks iga pank laenu? „Kui Savisaar teeks seda isiklikult, võiks ta ka laenu saada, aga kuna ta ei ole seda isiklikult teinud, pole see võimalik,“ ütles Riisalu.

Riisalu polnud nõus avalikustama, kelle poolt ta tänasel Keskerakonna esimehe valimisel hääletas, kas praeguse erakonna liidri Edgar Savisaare või Jüri Ratase poolt. Riisalu sõnas vaid, et pooldab muutusi.

„Keskerakond peab leidma kesktee, et ta muutuks oma nimest tulenevate ideede kandjateks. Esindama Eestis keskklassi huvisid, tekitama kesklassi, ajama sellist majanduspoliitikat ja sotsiaalpoliitikat, et siinsel kodanikul oleks siin hea, tore ja turvaline elada. Inimene peaks saama Eestis inimväärset tööd ja töötasu,“ ütles Riisalu.

Tema arvates läheb Keskerakonna põhiaur praegu sellele, et närvilises situatsioonis ainult valija hääli jahtida. „Ta üritab meeldida teatud gruppidele, aga ei aja oma maailmavaatelist poliitikat. See on vale,“ ütles Riisalu.

Riisalu arvates on liiga kõrged kaudsed maksud praegu põhiline pidur, miks Eestis majandus areneda ei saa. „Energiakandjate ja transpordikulud on meil sama suured nagu arenenud maailmas, aga meie efektiivsus on 2-3 korda väiksem kui Skandinaavias. Eesti ettevõtted pole seetõttu enam konkurentsivõimelised ega suuda tagada majanduse kiiret käivitumist,“ sõnas Riisalu.

„Kui poliitikud ütlevad, et oleme majanduskriisist välja tulnud, siis tegelikult pole siseriik veel kriisist väljas. Me oleme kriisist väljunud ainult ekspordi poolest. Eesti majanduse ekspordi osakaal on aga nii väike, et see tervikuna inimeste reaalset olukorda veel positiivses suunas ei reguleeri. Tavakodaniku elu läheb üha viletsamaks, sest hinnad tõusevad ja energia hind kallineb samuti,“ lisas Riisalu.

Hetkel kuum