Anu Jõgi • 27. august 2011 kell 9:49

Savisaar: ei ole võimalik olla natuke keskerakondlane 

Tänasel Keskerkonna kongressi kõnes loetles erakonna juht Edgar Savisaar tingimusi, mille korral võiks Keskerakond saaks Reformierakonnaga valitsuskoalitsiooni moodustada. Reformierakonna poliitilisi huve ei hakka aga erakond tema sõnul kunagi isegi mitte natuke teenima.

Savisaare sõnul eksivad need, kes ütlevad, et vaja on hakata teenima Reformierakonna poliitilisi huve – kas või natuke. „Ei ole võimalik olla „natuke toapoiss”, nagu ei ole võimalik olla „natuke rase“. Aga ei ole ka võimalik olla „natuke keskerakondlane“. Kas oled keskerakondlane või ei ole.”

„Kongressi eel taotles mingi osa keskerakondlasi erakonna kursi muutust, räägiti võimulesaamisest, aga ei räägitud peamisest – millise poliitika ajamiseks me tahame võimule tõusta,” edastas Keskerakond väljavõtteid Savisaare tänasest kõnest. „Reformierakond naerab välja igaühe, kes räägib teile astmelisest tulumaksust, sotsiaalsetest töökohtadest, väikeste maakoolide säilitamisest, õiguskaitse depolitiseerimisest ja meediatasakaalust.”

„Et Keskerakond saaks Reformierakonnaga valitsuskoalitsiooni moodustada, selleks peab muutuma Reformierakond. Nad peavad loobuma salaplaanidest Eesti Energia, Eesti Loto ja Eesti Posti mahamüümisel; nad peavad panema piiri ette lõpmatutele hinnatõusudele ja vähendama aktsiise; nad peavad pidurdama tööjõu väljarännet; nad peavad loobuma jõustruktuuride manipuleerimisest; nad peavad loobuma meedia manipuleerimisest; nad peavad loobuma valimistulemuste manipuleerimisest; nad peavad loobuma tagatoapoliitikast presidendi paikapanekul; nad peavad loobuma tagatoapoliitikast Euroopa Liidu funktsionääride paikapanekul; nad peavad loobuma tagatoapoliitikast maavanemate paikapanekul. Alles siis, kui Reformierakond seda kõike teeb saab Keskerakond kaaluda poliitilist partnerlust nendega.”

„Me oleme näinud, kui hõlpsasti rikkus välistab õigluse, kuid õiglus rikkust ei välista. On olemas õiglane rikkus ja see on ainus, mida Keskerakond programmiliselt saab tunnistada. Keskerakond toetab omandit, toetab tulu ja ettevõtlust. Aga me toetame ka paksu riiki, inimkesksust ja õiglust. Keskerakond ongi õigluse partei. Kui me loovutame selle positsiooni, kui me taganeme oma programmist, siis meil tuleb poliitmaastikult lahkuda. See oleks kurb minek – ja mida pikem, seda kurvem,” rääkis Savisaar.

Hetkel kuum