Katariina Krjutškova • 11. oktoober 2011 kell 9:09

Indrek Teder: Eesti vajab haldusreformi

Haldusreform on kombekohaselt maha maetud, kuid Eesti vajaks seda väga, ütles õiguskantsler Indrek Teder tänases aastaettekandes riigikogu ees.

Teder rääkis, et kui vaadata kohalikel omavalitsustel lasuvaid ülesandeid – sotsiaalvaldkonnas, ühistranspordi korraldamisel, lasteaedade loomisel ja rahastamisel, planeeringute menetlemisel, ehitusjärelevalve korraldamisel – ja võrrelda neid kohalike omavalistuste elanike arvu ja eelarvete mahuga, on näha selge vastuolu.

"Kust võtab alla tuhande elanikuga omavalitsus raha, et palgata tööle erialase haridusega ja motiveeritud sotsiaaltöötaja või planeeringute menetlemiseks pädev ametnik või korraldada sujuv ühistransport lähimasse tõmbekeskusesse," küsis ta.

Ka väikeste omavalitsuste elanikud soovivad, et keset nende väikevaldaei püstitaks arendajad ootamatult suurt tuuleparki, nagu ka seda, et nad saaksid isikliku auto puudumisel lähimasse keskussesse apteeki, perearstile, rõivapoodi ja kinno, lisas õiguskantsler.

"Mulle aga tundub, et haldusreform on kombekohaselt maha maetud," lausus ta. "Ja isegi kui see aeg-ajalt uuesti üles kerkib, sest vajadus selle järele on ilmne, tundub see vaid suusoojaks," märkis ta.

Teder rääkis, et reaalset tegevust seadusandjalt ei tule, sest arusaadavalt on selle reformi käigus vaja vastu võtta ebameeldivaid otsuseid.

"Need aga võivad vähemasti üheks valimisperioodiks muuta häälesaaki ühest või teisest omavalitsusest kesiseks," kõneles õiguskantsler. "Ometi julgen arvata, et haldusreformi läbiviimine võib pikas perspektiivis olla ühiskonnale sedavõrd kasulik, et anda reformi läbiviijatele hoopiski hääli juurde."

Haldusreformi heast mõjust räägivad õiguskantsleri sõnul nii meie riigist oluliselt paremal järjel olevad riigid kui ka riigid, kel pole läinud nii hästi kui meil. 

"Minu Taani kolleeg on väljendanud seisukohta, et reform läks ootamatult lihtsalt ja on isikute põhiõiguste ja -vabaduste tagamise seisukohalt andnud häid tulemusi," kirjeldas ta. "Sama on kinnitanud mu Läti kolleegid Lätis toimunud reformi osas."

Ta märkis, et väga paljud tema ette jõudvad inimeste probleemid tulenevad kohalike omavalitsuste haldussuutmatusest. Samas ei heitnud õiguskantsler midagi ette 500 elanikuga väikevaldadele. "Nemad teevad nii palju kui suudavad olemasoleva raha piires," ütles Teder riigikogus.

Hetkel kuum