Katariina Krjutškova • 11. oktoober 2011 kell 8:21

Teder riigikogule: valitsus soovib näha teid kaasaplaksutajatena

Valitsus soovib teid pealtvaataja ja kaasaplaksutaja rollis näha oluliste majandus-ja rahandusküsimuste otsustamisel, väitis õiguskantsler Indrek Teder oma aastaettekandes riigikogu ees.

Teder sõnas, et lähitulevikus võib kindlasti veel näha rahandusministri etteasteid, kus valitsuse liige üritab rahvasaadikutele ette heita nende huvipuudust.

Teder rõhutas, et ainult riigikogu liikmete kaudu saab rahvas oma sõna olulistes majandusküsimustes kaasa öelda.

„Eesti majanduse olukord on kogu rahva asi. Rahvast ei saa eemale tõrjuda selle pärast, et ministritel on ebameeldiv küsimustele vastata,“ ütles Teder.

Teder pani riigikogule südamele, et kui nad ei võta sõna miljardite eurode liigutamisel, pole neil hiljem võimalust eelarve osas kaasa rääkida.

„Te saaksite edaspidi otsustada vaid pisku üle, sest suure osa rahast oleks valitsus ära planeerinud. Kas te tõesti tahate loobuda tulude ja kulude üle otsustamist?“ küsis Teder.

Samas leidis Teder, et stabiilsusfondile garantii andmisel suutis riigikogu kiirelt ja tulemuslikult tegutseda. Ta soovis sellist käitumist näha ka tulevikus, sest väikse riigi parlament on selleks piisavalt paindlik ja kiire.

Teder soovitas riigikogu liikmetel tungivalt rahakott enda käes hoida ja riigikogul jõulisemalt seadusandlusesse sekkuda.

"Peate ka edaspidi olema otsustusvõimu osas valvel: rahulolu korral võib võimust kergesti ilma jääda," manitses Teder riigikogu liikmeid. "Parlament peab kontrollima valitsust, mitte vastupidi."

Hetkel kuum