Euroopa pangad refinantseeritakse

Katri Soe-Surén 12. oktoober 2011, 11:42

Euroopa Komisjon peaks täna välja tulema uue pankade refinantseerimise plaaniga. Euroopa pangajärelevalve EBA viib omakorda läbi uued teravdatud stressitestid.

Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso teatas eile õhtul, et tulekul on mõned ettepanekud vastuseks riikide võlakriisile, "näiteks Euroopa pankade rekapitaliseerimiseks." Barroso reageeris selle avaldusega Euroopa Keskpanga juhi Jean-Claude Trichet' tungivale poliitikutele suunatud nõudmisele kiiresti tegutsema asuda.

Vajadusel on pangad sunnitud värske raha vastu võtma riigi survel, kirjutab Financial Times Deutschland. Kõigepealt peavad pangad üritama raha hankida erasektorist, siis valitsustelt ja kui ka see ei peaks õnnestuma, rakendub euro päästefond EFSF. Viimasest saavad aga raha ainult need, kes on nõus vastutasuks käivitama säästu- ja erastamisprogrammid.

Testis simuleeritakse võlakriisis riikide võlakirjade mahakandmist. Uudisteagentuuri Reuters andmetel peavad pangad sel korral omama tuumkapitali kvooti vähemalt seitsme protsendi ulatuses. Suur hulk Euroopa pankadest seda tingimust tõenäoliselt täita ei suuda ja vajavad uut kapitali. Suvel läbiviidud stressitestides nõuti viie protsendi tuumkapitali olemasolu.

2008. aasta kriisist saadik on ELi riigid paigutanud pankade päästmisesse 400 miljardit eurot maksumaksja raha. See on omakorda põhjustanud riikide võlakriisi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
12. October 2011, 17:56
Otsi:

Ava täpsem otsing