Lola Annabel Kass • 27. oktoober 2011 kell 21:00

Ajaga manipuleerimine

Mitte väga kauges tulevikus saabub aeg, kui inimeste vananemine peatub 25. eluaastal ja enamik neist sureb 365 päeva pärast seda. Ka raha ei ole enam endine - rahvusvaheliseks valuutaks saab eluminut.

"Laenatud aeg" on futuristlik ulmemärul, mis ei astu samasse ämbrisse nagu enamik samalaadseid linateoseid. Üldplaanis on jäädud vägagi tänapäevaseks. Futuristlikkus seisneb pigem aja mõiste ümberväärtustamises. Aeg peegeldab selles filmis meie ühiskonna rahakultust, raha nimel lakkamatut rabamist.

Vaesed on selles kontekstis need, kes surevad peagi pärast 25. eluaastat. Et elada edasi kauem kui aasta, on vaja oma elukontole eluminuteid juurde osta. Vaestel puudub võimalus niiviisi oma eluiga pikendada, rikkad aga elavad igavesti. Surelikkus on vaid ajapuudus. Mida kõrgemal inimene ühiskonnaredelil asetseb, seda rohkem ta aega juurde saab.

Filmi režissöör on Uus-Meremaalt pärit Andrew Niccol, kes on kogunud kuulsust eelkõige stsenaristina. Eestlastele peaks olema tuttav tema sulest ilmunud "Trumani show", mille eest Niccol parima originaalstsenaariumi Oscarile kandideeris ning BAFTA auhinna omanikuks sai.

Värskes filmis kehastab Justin Timberlake Will Salasi nimelist kehval elujärjel olevat noormeest. Tema elu muudab põrguks saatuslik kohtumine sajandivanuse härraga, kelle elukontol on varuks veel üle mõistuse palju elupäevi. Ühel päeval avastab aga Will, et härra on surnud ning ülejäänud eluminutid Willi elukontole kandnud. See tekitab võimuesindajates küsimusi ning Willile esitatakse mõrvasüüdistus.

Enda päästmiseks hakkab Will töötama välja plaani, kuidas kehtivat süsteemi õõnestada, ning redutab samal ajal rikaste ja kuulsate põnevas maailmas. Seal kohtab ta eliitperekonna võsukest Sylviat (Amanda Seyfried), kellest võiks saada tema edu võti, kui oma trumpe õigesti välja käia.

Filmi kriitikanool tabab meie ühiskonnas valitsevat soovi võimalikult kaua noor välja näha. Mis saab aga siis, kui nooruseallikas ka tegelikult leitakse ja kasutusse võetakse? Timberlake on sõnastanud selle soovi pahupoole. "Oleme avastanud, kuidas näha igavesti välja 25aastased. Halb on aga see, et kui vananemine peatub, hakkab aeg otsa saama. Kujutage ette, et teil on elada jäänud veel vaid päev, kuid teil on võimalik aega juurde varastada kellegi teise elu arvel. Sellise käitumise vastu võitlemiseks on kõigil turvamehed, sest kunagi ei tea, kes võib teise inimese elu kallale tikkuda. Elatakse pidevas hirmus, sest mitte kedagi ei saa enam usaldada," on ta lausunud.

Hetkel kuum