Anne Oja • 15. november 2011 kell 4:20

Kohus näitas saritehingute hindamiseks suuna kätte

Riigikohus saatis uuele ringile väärtpaberituruga manipuleerimises kahtlustatud Arne Randmaa asja, et mees põhjendaks, miks oli vaja Eesti Ekspressi aktsiaid üle 20 korra järjest ühest taskust teise tõsta.

Kahtlased ostu-müügitehingud toimusid Eesti Ekspressi aktsiaga 2009. aasta kahel viimasel kuul. Maakleri kätt mängus ei olnud. Randmaa tegi tehinguid nii eraisiku kui ka talle kuuluva osaühingu esindajana, sisestades ostu- ja müügikorraldusi samal või peaaegu samal ajal, mis lõi aktsia hinna üles.

Randmaa müüdud ja ostetud aktsiakogused moodustasid Tallinna börsil märkimisväärse osa Eesti Ekspressi aktsiate vastavate päevade kauplemismahust. Tehingukorraldused olid sisestatud oste enne sulgemisoksjoni eelset perioodi.

Kaheksal juhul mõjutas Randmaa kauplemistegevus aktsia sulgemishinda, märkis kohus finantsinspektsiooni andmetele tuginedes. Ühtlasi selgus otsusest, et Randmaa kasutas iseendaga kauplemisel finantsvõimendust.

Maakohus andis õiguse Randmaale, leides, et teda ei saa samastada juriidilise isikuga ning mõistis riigilt välja 6000 eurot kohtukulusid. Üldse kulus Randmaal Soraineni büroo advokaatidele Reimo Hammerbergile ja Veiko Puolakainenile 24 896 eurot.

Riigikohus arvas aga, et Randmaad ja tema esindatavat äriühingut tuleb lugeda üksnes formaalselt eraldiseisvaks, sest nendevahelised tehingud olid suunatud üksnes ühe isiku, Randmaa huvide teenimisele. See ongi turumanipulatsioonile iseloomulik. Ühtlasi leidis riigikohus, et esimese astme kohus mõistis Randmaa kasuks välja põhjendamatult suure osa menetluskulusid. Harju maakohus peab turumanipulatsiooni arutama uues koosseisus.

Turumanipulatsiooni asjades on kohtupraktika võrreldes teiste turukuritarvitustega (insider trading) piiratum, kuid Euroopas on Randmaa lahendiga sarnaseid suuniseid antud nt Saksamaa ja Suurbritannia kohtutest. Pretsedente leiab ka USA kohtulahenditest.

Riigikohtu lahendit võid lugeda siit.

Hetkel kuum