Raimo Ülavere • 28. november 2011 kell 21:00

Vannu õigel ajal õiges kohas

"Pagan küll, see ei lähe nii mitte!" hüüatab juht, seistes kaks jalga tugevasti maas, nägu peegeldamas otsusekindlust. Tavapäraselt räägitakse juhi tööriistakasti kirjeldades win-win olukordade loomisest, toetavast käitumisest ja kõnepruugist, väärtustest, eeskujust jne.

Ent on veel üks tööriist, mille peale esimese hooga ei tule ja mida tavaliselt ka "juhtimisgurud" ei soovita. See on vandumine (NB! mitte ropendamine). Vandumine õigel ajal ja õiges kohas võib demonstreerida tugevust, lõhkuda pingelist õhkkonda, tuua inimesest formaalsuste juurest n-ö asja juurde ja kasvatada ka solidaarsust. Kui seda teha õigesti. Mõned näpunäited, tuginedes Guy Kawasaki raamatule "Enchantment".

Vannu pigem harva. Inimesed, kes vannuvad pidevalt ja kellele on mõni vandesõna muutunud sidesõnaks, ei suuda vandudes mõju avaldada. Et vanduda mõjusalt, peab see olema pigem erakordne sündmus kui igapäevane kõnepruuk. Viimase puhul võib vandumine olla lihtsalt isikupära, mis võib tekitada paljudes vastumeelsust.

Vannu vaid olukordades, kus on tegemist silmakirjalikkuse, arrogantsuse, pahatahtlikkuse ja ebaaususega. See tähendab, et üldiselt sa ei vannu ja suudad oma emotsioone kontrollida, ent eelkirjeldatut sa ei tolereeri ning vandumine on sellest ka selge sõnum teistele.

Vannu vaid siis, kui sinu kuulajaskond on sind toetav. Vandumine töötab harva, kui kuulajad pole sinu ja sinu sõnumi suhtes positiivselt meelestatud. Tavaliselt muudab vandumine siis vaenuliku kuulaja veelgi vaenulikumaks.

Ära ropenda. Kasuta vandudes pigem pehmemaid vandesõnu - pagan, kurat, saast vms, need on piisavalt kanged, et su sõnum kohale jõuaks. Kangust juurde keerates võib aga tähelepanu minna pigem sõna kui sõnumi peale.

Ja veel üks asi. Vandumist on harjutud pidama meeste alaks. Kuna naised ju ei vannu. Noh, tegelikkus on vast midagi muud, aeg oleks ehk seegi topeltstandard kaotada. Soovitan ka naistel aeg-ajalt oma sõnumi tugevdamiseks paar "paganat" või "saasta" käiku lasta.

Vandumine on riskantne tegevus. Kuid kui tahad usaldusmäära teiste silmis kasvatada, peadki aeg-ajalt riske võtma.

Hetkel kuum