Sirje Rank • 5. detsember 2011 kell 7:28

Itaalia avang euro jaoks otsustavale nädalale

Itaalia peaminister Mario Monti esitleb täna Itaalia parlamendile uut säästupaketti, mis näeb ette uusi maksutõuse ja kulude kärpeid 30 miljardi euro väärtuses, et korrastada riigi rahandust ning üritada ohjeldada võlakriisi, mis on ohtu seadnud euro püsimise.

Pakett „Päästkem Itaalia“, mille Itaalia valitsus eile heaks kiitis, visandab enam kui 10 miljardi euro ulatuses tulu uuest varamaksust, kehtestab uue maksu luksuskaupadele ning tõstab käibemaksu, kavandab abinõusid maksudest kõrvalehoidmise vähendamiseks ning pensioniõigusliku ea tõstmiseks, vahendas agentuur Reuters.

Paketi maht on 1,9% Itaalia SKPst.

Itaalia on euroala võlakriisi keskmes alates suvest, mil riigi laenamiskulud hakkasid kerkima tasemele, mis sundisid Iirimaa, Kreeka ja Portugali välisabi küsima. Itaalia 1,9 triljoni euro suurune võlakirjaturg on USA ja Jaapani järel maailmas üks suurimaid. Kui Itaalia oma võlgade teenindamisega hätta peaks jääma, ei suuda Euroopa isegi IMFi abiga riiki kuigi kaua „vee peal hoida“.

Erakorralisse dekreeti koondanud kokkuhoiumeetmed jõustuksid kohe pärast parlamendilt kinnituse saamist.

„Meie võlas on süüdi itaallased ning me riskime ilma jääda kõigest, mis me viimase 60 aasta jooksul saavutanud oleme,“ ütles Monti, lisades, et on otsustanud, et ei võta peaministri ja majandusministri ameti täitmise eest tasu, kirjutas Wall Street Journal.

Läinud kuul Silvio Berlusconi valitsuse välja vahetanud Monti tehnokraatide valitsuselt on oodatud selgust, millisel moel plaanib uus valitsus Itaalia võlakoormaga toime tulla.

Monti peab kinni Berlusconi varasemast lubadusest Itaalia eelarve 2013. aastaks tasakaalu viia, ehkki on järjest ilmsem, et majandus on uue languse lävel. Itaalia avaliku sektori võlakoorem küünib 120%-le SKPst.

Kokkuhoiupakett näeb ette eelarvekulude kärpimist 20 miljardi euro võrra, eraldades samas 10 miljardit eurot ettevõtete toetamiseks ja majanduskasvu ergutamiseks.

Rahandusvolinik Olli Rehn ütles, et Monti plaan on „õigeaegne ja ambitsioonikas“.

Itaalia ametiühingud kritiseerisid Monti kriisikava ning metallitööliste ametiühing FIM-CISL on kolmapäevaks juba plaaninud kahetunnise streigi.

„Taas kord nõutakse ohvreid eelkõige palgasaajatelt ja pensionäridelt ning ühiskonna nõrgematelt osadelt,“ teatas ametiühing oma avalduses.

Väljavõtteid Monti plaanist:Ühekordne 1,5%-ne maks Itaaliasse maksuamnestia käigus tagasi toodud varadeltKäibemaksu tõus 2% võrra2018. aastast naiste pensioniõigusliku ea tõus 60 aastalt 66-le2 miljardi euro väärtuses maksusoodustusi firmadele, mis palkavad uusi töötajaidKeeld maksta enam kui 1000 euro suurusi summasid sularahas, et võidelda maksudest kõrvalehoidmise vastu.

Hetkel kuum