Isikuandmete väärkasutusel karmid tagajärjed

22. detsember 2011, 00:00

Varem tegi andmekaitse inspektsioon isikuandmete töötlemise nõuete rikkumise eest ettekirjutusi harva. 2010–2011 on tehtud arvukalt ettekirjutusi.

Rikkumisele võivad järgneda ranged sanktsioonid: ettekirjutuse täitmata jätmisel võib kohaldada kuni 9600 eurot sunniraha ja juriidilisele isikule kuni 32 000 eurot trahvi. Rikkujate menetluste andmed avalikustatakse inspektsiooni kodulehel.

Millal võib kliendi isikuandmeid kasutada (st töödelda)? Reeglina ainult andmesubjekti seaduses nõutud vormis antud nõusolekul. Erandina võib nõusolekuta andmeid töödelda näiteks isikuga sõlmitud lepingu täitmiseks või seaduse alusel.  Nõusolek peab üldiselt olema antud kirjalikult või kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (e-kiri, interneti link), aktiivselt ja vabatahtlikult. Nii leidis inspektsioon, et tarbijate vaba tahe oli moonutatud, kui tarbijamängu blanketil küsiti kliendi e-posti aadressi ja kõrval olevasse kastikesse oli ära tehtud “linnuke”, mis näitas nõusolekut liituda kaubanduskeskuse uudiskirjaga.
Enne nõusoleku küsimist peab ettevõtja avaldama oma nime, aadressi ja muud kontaktid. Nõusolekus peavad olema määratletud andmed, mille töötlemiseks luba antakse, töötlemise eesmärk, kellele ja mis tingimustel on andmete edastamine lubatud.
Millal võib kliendi elektroonilisi kontaktandmeid kasutada pakkumiste saatmiseks? Reeglid on erinevad sõltuvalt, kas kontaktid seonduvad isiku majandustegevusega (juriidiline isik) või mitte (füüsiline isik). Füüsilise isiku kontakte võib kasutada vaid juhul, kui ta on andnud selleks nõuetekohase nõusoleku enne esimese kommertsteadaande saatmist. Juriidilise isiku puhul piisab, kui iga pakkumise saatmisel antakse selge ja arusaadav võimalus tasuta ja lihtsal viisil keelata kontaktide kasutamine ja võimaldatakse seda õigust teha elektroonilise side võrgu kaudu, nt lingile klikkimise vms teel.
Kui kontaktid on saadud seoses isikule kauba või teenuse müügiga, võib neid kasutada samasuguste toodete pakkumiseks juhul, kui talle antakse eespool kirjeldatud viisil võimalus keelata oma kontaktide kasutamine juba andmete esmase kogumise ajal ja iga kord, kui talle pakkumisi saadetakse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    11. December 2012, 13:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing