Sirje Rank • 2. august 2012 kell 7:21

Katainen: turgude paanikamentaliteet tuleb pidama saada

Eile Soomes Itaalia peaministri Mario Montiga kohtunud Soome peaminister Jyrki Katainen möönis, et osade euroala riikide laenukulud on põhjendamatult kõrged ning turgude paanikamentaliteet tuleb pidama saada.

Järgmiseks sammuks peab olema mingi „üle-Euroopaline“ lahendus, et tõrkuvad turud toimima saada.

„Üldine olukord on sedavõrd tõsine, et finantsturud ei võta täiel määral arvesse seda, mida riik juba teinud on või teha plaanib,“ ütles Katainen. „Me peame finantsturgudel turumajanduse uuesti toimima saama,“ tsiteeris Kataineni Briti ajeleht The Guardian.

Monti ja Katainen tunnistasid ühisel pressikonverentsil, et olid pikalt arutanud ka kriisi psühholoogilist poolt ning oma riigi kodanike vaateid ja arusaamu.

Kataineni sõnul toetab eurot jätkuvalt kaks kolmandikku soomlastest, kuid inimesi pahandab, et euroala normidest pole kinni peetud.

„Soomlased usuvad reeglitel põhinevasse liitu. Reegel ei ole lähtepunkt loomingulisteks tõlgendusteks,“ ütles Katainen.

Mario Monti möönis, et prühholoogiline element on väga tähtis. „Vaat et olulisemgi on vältida lõhesid mentaliteedis ja rahvaste vahel (kui valitsuse võlakirjade intressides),“ ütles Monti.

Monti informeeris Kataineni Itaalia edusammudest riigi rahanduse saneerimisel, mööndes, et teha on veel palju. Itaalia ei vaja abipaketti, kuid mingi interventsioon võlakirjatootluste alandamiseks võib vajalikuks osutuda kuni turud „edusamme tunnustavad“.

Hetkel kuum