• OMX Baltic−0,04268,64
 • OMX Riga−0,23911,36
 • OMX Tallinn0,131 744,37
 • OMX Vilnius−0,17994,69
 • S&P 500−2,315 427,13
 • DOW 30−1,2539 853,87
 • Nasdaq −3,6417 342,41
 • FTSE 100−0,178 153,69
 • Nikkei 225−1,1139 154,85
 • CMC Crypto 2000,000,00
 • USD/EUR0,000,92
 • GBP/EUR0,001,19
 • EUR/RUB0,0093,49
 • OMX Baltic−0,04268,64
 • OMX Riga−0,23911,36
 • OMX Tallinn0,131 744,37
 • OMX Vilnius−0,17994,69
 • S&P 500−2,315 427,13
 • DOW 30−1,2539 853,87
 • Nasdaq −3,6417 342,41
 • FTSE 100−0,178 153,69
 • Nikkei 225−1,1139 154,85
 • CMC Crypto 2000,000,00
 • USD/EUR0,000,92
 • GBP/EUR0,001,19
 • EUR/RUB0,0093,49
 • 06.08.12, 00:00

Juhtiv piimafarm läks uuele omanikule

Ühe suurema piimatootja OÜ Aravete Agro enamusosalus ehk 82 protsenti aktsiatest on müüdud Austria investorite grupile, kelle omandis oli enne seda Eestis juba kuus piimafarmi.
Austerlaste näol on tegemist n-ö Vaklaki grupiga, mis pärast Aravete Agro omandamist on tõusnud konkurentsitult kõige suuremaks piimatootmisgrupiks Eestis. Vaid vähem kui pool aastat enne tehinguid Aravete Agroga ehk eelmise aasta lõpus omandas Vaklak grupp ASi Adavere Agro ja ASi Risti Agro. OÜ Vaklak juht on austerlane Wolfgang Leitner. Ta on ühtlasi ka kõigi seitsme Vaklak gruppi kuuluva piimafarmi juhatuse või nõukogu liige.
Äriregistri andmeil vahetasid Aravete Agro suuremad osalused omanikku selle aasta aprillis ja juuli algul. Oma osaluse Aravete Agros müüs ka ettevõtte tegevjuht Leonid Linkov eraisikuna ja kaasosanikuna mitme firma kaudu, Tallinna Äripanga üks omanikfirma AS Leonarda Invest ning investorid, kes peidavad end OÜ Afford Õigusbüroo taha. Kokku on ostetud 81,9 protsenti Aravete Agrost. Ülejäänud 18,1 protsenti jaguneb umbes 450 väikeosaniku vahel.
Ehkki juriidiliselt kuuluvad praegu osakud firmade asutamise ja raamatupidamisega tegeleva Saima Vahimetsa firmale OÜ Friestein, on tehingute rahastajaiks Austria investorid ehk nn Vaklak grupp. Saima Vahimets keeldus igasugustest kommentaaridest.
Ettevõtte juht pakkus 30 senti osakust. Aravete Agro mitu väikeosanikku väitsid Äripäevale, et ettevõtte juhatuse esimees Leonid Linkov on varem käinud nende juures ettepanekuga müüa osakud talle ja pakkunud osaku eest 30 senti. Oma väikeosaluse müüjaid oli siiski vähe, sest pakutud hinda peetakse liiga väikeseks. Küll aga arvasid väikeosanikud, et ilmselt tegid Aravete Agro suuremad osanikud väga hea tehingu, sest muidu ei oleks nad ju oma osalust müünud. Samuti avaldas mitu väikeomanikku kahtlust, kas austerlased üldse kunagi nende osalused välja ostavad, sest hääleõigus on neil nagunii käes.
Leonid Linkov oli ajakirjanikuga suheldes tõrges. “Tehingutega seotud andmed on äriregistris olemas ja minu käest te midagi täpsemat, kui riiklikus registris kirjas on, ei saa,” ütles Linkov ning lisas, et ei oska ka kommenteerida Austria investoritega läbirääkimisi. Küll kinnitas, et on pakkunud väikeosanikele võimalust oma osalus talle müüa.
Kõik firmad iseseisvad. Austria investorite ja nendele kuuluvate piimatootjate vahelist suhtlust koordineerib OÜ Rebruk Farm tegevjuht Alo Salm. “Ma nimetan ennast naljatledes korkvenderiks – see on see balloon või kumm, mis pannakse laeva ja kai vahele,” muigab Salm. “Igasugused aru­telud, nõupidamised, investeeringuplaanid ja igakuine aruandlus käib praegu minu kaudu. Mina olen vahelüli omanike ja ettevõtete vahel.”
Samas rõhutab Salm, et kõik nn Vaklaki gruppi kuuluvad ettevõtted on iseseisvad ja juhte välja vahetatud ei ole. “Tegu ei ole kontserniga,” selgitas ta. “Kõik on eraldi ettevõtted, kuuluvad erinevatele Austria investoritele ja iga ettevõte tegutseb nii, nagu on siiamaani tegutsenud.”  Vaklaki grupi juriidilist poolt on Eestis aidanud korraldada AS Advokaadibüroo Tark Grunte Sutkiene, vandeadvokaat Allar Aru on ka mitme gruppi kuuluva piimafarmi nõukogu liige. Küsimusele, kas nende klientidest austerlastel on plaanis Eestis veel mõni põllumajandusettevõte osta, vastas Aru, et sellist infot tal praegu ei ole. “Nad pigem keskenduvad olemasolevate ettevõtete tõhusamale töölepanemisele ja firmadesse vajalike investeeringute tegemisele.”
Äripank valmis loobuma põllumajandusfirmadest
Kui praegu tuleks keegi ostja ja ütleks, et müüge selle või teise piimatootja osalus ära, siis me kindlasti kaaluksime seda, kinnitas Tallinna Äripanga nõukogu liige, OÜ Advokaadibüroo Laus & Partnerid vandeadvokaat ja partner Madis Kiisa.“Kui leiduks ostja, siis me oleme alati nõus läbi rääkima,” ütles Kiisa ja lisas, et iga asi on müügis, kui hind sobib. “Samas olen mina siiski vaid kliendi esindaja ja mina müügiotsuseid ei tee.”Tallinna Äripangale kuulub kaude osalus sellistes suurtes piimatootmisettevõtetes, nagu AS Peetri Põld ja Piim, OÜ Tammsaare, Lelle Põllumajanduse OÜ ja OÜ Vaimastvere Agro. Tänavu aprillis müüs pangaga seotud ettevõte oma osaluse OÜs Aravete Agro.Kiisa sõnul oli Aravete Agro müük suhteliselt õnnelik juhus, sest leidus piimatootmisest huvitatud ostja. “Müügiprotsess võttis siiski aasta aega,” täpsustas ta.Kiisa ütles, et ega pank tegelikult ju põllumajandusega tegeleda ei taha. “Tallinna Äripangaga seotud põllumajandusettevõtted ei ole meie jaoks strateegiline investeering, need on nii-öelda häda sunnil omandatud ja võlgade katteks saadud ettevõtted.”Kiisa meenutas, et Äripank sai põllumajandusfirmad selle tõttu, et finantseeris kunagi afgaanist piimaärimeest Yaqub Haidaryt, kes aga pankrotti läks. “Me oleme neid firmasid toetanud ja kõik need ettevõtted on iseseisvalt end ära majandanud ning ka võlataagast lahti saanud,” rääkis Kiisa.
 
Mis on mis
OÜ Aravete Agro
Eesti üks suuremaid piimatootjaid, lisaks kasvatab söödateravilja ja rohusöötasid oma tarbeks.Tänavu aprillis ja juuli algul müüsid endised suuremad osanikud – Leonid Linkov eraisikuna ja kaasosanikuna mitme firma kaudu, Tallinna Äripanga üks omanikfirma AS Leonarda Invest ja OÜ Afford Holding – oma osalused.Ostjateks on Austria investorid ehk nn Vaklak grupp. Praeguseks on kokku ostetud 81,9 protsenti, osakuid hoiab firmade asutamisega tegelev Saima Vahimetsa OÜ Friestein.Kunagi oli kokku üle 700 väikeaktsionäri, nüüd on alles umbes 450 väikeaktsionäri.Juhatuse esimees Leonid Linkov, juhatuse liige Lembit Savila.2012. aasta juuni keskpaigast on nõukogu liikmeteks Wolfgang Leitner, Allar Aru ja Saima Vahimets.2011. aasta käive oli 5,5 mln eurot(+10% võrreldes 2010. aastaga) ja kasum 0,9 mln eurot (+450%).
 
Kommentaar
Tootmisvõimekus suurenes uute omanikega
Margus Muld, Trigon Dairy Farming ASi Eesti farmide juhtAustria investoritele kuuluv nn Vaklaki grupp on pärast Aravete Agro ostmist oluliselt oma tootmispotentsiaali suurendanud. Samas me väga ei tunne, et üks piimatootja oleks teisele suur konkurent, sest kõigil on kindlad müügikanalid. Kuna oma osaluse Aravete Agros müüs ka Tallinna Äripangaga seotud firma, siis ma arvan, et pank tahab lahti saada ka kõigist teistest piimatootmisfirmadest, milles ta veel osanik on. Ja pole välistatud, et kuna nad on ühe ostjaga juba kaupa teinud, siis võivad nad ka edaspidi temaga ostu-müügitehinguid teha.
Uus investor pole veel pakkumist teinud
Toivo Riispap, OÜ Aravete Agro osanik (0,1%)Minu osalus, nagu ka kõigil teistel väikeosanikel, on tekkinud tänu sellele, et me omal ajal majandis töötasime. Osanikele ei ole kunagi dividende jagatud, kuuldavasti on kogu teenitud kasum investeeritud ettevõttesse.Ma ei ole viimastel üldkoosolekutel käinud, kuid kuulda on, et enamusosalus on müüdud Austria investoritele. Tegelikult pole väikeaktsionäridel juba ammu mingit sõnaõigust olnud, sest kontrollpakk läks ära juba ammu, siis, kui suuromanikuks oli Lacto.Kunagi tegi Linkov (Leonid Linkov, Aravate Agro tegevjuht – toim) mulle ja abikaasale ettepaneku müüa osalus maha. Me ei müünud, sest pakutud hind oli vilets. Ei tea, kas uus, Austria investor teeb kunagi parema pakkumise. Seni ei ole meiega ühendust võetud.
 
Tasub teada
Mõlemal Austria grupil 7 piimatootmisfirmat
Nn Vaklak grupi investorid on Austria firmad Perkoutz Gesellshaft, Certus Beteiligungs ja CALEI 1 Immobilien. Eestis on registreeritud OÜ Vaklak, mida juhib austerlane Wolfgang Leitner.Gruppi kuulub 7 piimafarmi.Eesti piimatootmisturul tegutseb veel üks Austria investorite grupp, mille 7 piimatootmisfirmat on koondunud OÜ Ühinenud Farmid alla – OÜ Karuvälja, AS Ühinenud Farmid, OÜ Abja Farmid, OÜ Muhu Farmid, OÜ Tõhela Farmid, OÜ Rõude Farmid, TÜH Varstu Piimaühistu.

Seotud lood

 • ST
Sisuturundus
 • 27.06.24, 14:15
Milline on ettevõtte roll riigikaitses? Coop Pank: reservisti palga säilitamine on hea algus
Eesti riigi julgeolek sõltub igaühe panusest ja ka ettevõtetel on oma osa mängida. Tööandjal on võimalik mitmeti kaasa lüüa, näiteks säilitades reservõppekogunemistel osalejate töötasu, pakkudes reservistidele soodustusi, võimaldades vaba aega või kodust töötamise võimalust, kui elukaaslane on õppekogunemisel.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Äripäeva esilehele