Kristi Malmberg • 10. september 2012 kell 8:16

Kofkin hakkab uurima Reformi rahastamist

Suurärimees Alexander Kofkin kinnitas Tallinna linnapea Edgar Savisaare rahastamist ning lubas isiklikult hakata uurima Reformierakonna salapärase investori tausta.

Kofkin süüdistab Eesti prokuratuuri tema laimamises, millega Eesti prokuratuur kahjustab tema kui rahvusvahelise ärimehe mainet, kirjutab ajaleht Pealinn.

Kofkin lükkab oma avalduses ümber Eesti meedia ja prokuratuuri poolt õhku visatud süüdistused, nagu oleks tema ja Tallinna linnapea Edgar Savisaar teinud mingit lubamatut koostööd.

9. veebruaril 2011 saatis Põhja ringkonnaprokuratuur kirja Šveitsi õigusasutusele, kus väideti, et Savisaar võis olla saanud ärimees Alexander Kofkinilt ebaseaduslikult raha vorstiputkade ja hotelliehituse soosimise eest.

«Kinnitan, et olen toetanud Edgar Savisaart ja tema ettevõtmisi ulatuses, mida olen pidanud võimalikuks ja vajalikuks, ning teen seda ka edaspidi,» märgib Kofkin. «Olen talle andnud laenu, mis on laenusaaja poolt deklareeritud ja avalikustatud viisil, nagu seadus ette näeb. Samuti olen toetanud meie mõlemaga ja mõnede kolmandate isikutega seoses olnud välismaist juriidilist isikut, mille eesmärgiks oli trüki- ja kirjastustegevus. Tõsi, viimati tegin seda üle viie aasta tagasi. Seetõttu on päevakajaliste väljaannete ja õiguskaitseorganite huvi ajaloo vastu üllatav, eriti kui selle kohta oleks saanud küsida vahetult minu poole pöördudes.»

«Minule on Edgar Savisaare poliitilised suundumused olnud sümpaatsed ka seetõttu, et ta pole liigselt rahvuslikult enesekeskne,» rõhutab Kofkin.

Kofkin lõpetab kirja otsese süüdistusega prokuratuuri aadressil ja annab teada kavatsusest võtta tarvitusele mitmed konkreetsed vastumeetmed prokuratuuri laimu peatamiseks.

«Avalikuks tulnud Eesti prokuratuuri poolt välisriikidesse saadetud teave minu poolt Edgar Savisaarele või mõnele teisele Tallinna linnavalitsuse ametnikule pistise või altkäemaksu andmise kohta või osalemise kohta rahapesus on ebaõiged ja minu isikut laimavad,» märgib Kofkin. «Kui kirjalikus vormis ilmutatakse välisriikidele tõe pähe laimu, siis olen sunnitud enda kaitseks ja valeväidete ümberlükkamiseks kasutama kõiki meetmeid, mida rahvusvaheline õigus vaba riigi kodanikule võimaldab.»

Kirja lõpus viitab ärimees Kofkin asjaolule, et ta on sunnitud oma hea nime kaitseks võtma ette laiapõhjalisi uurimistoiminguid. «Juristid minu asukohamaal tegelevad analüüsiga ja asjaolude selgitamisega ka teiste meedias kajastust leidnud sündmuste suhtes, mis on seotud mõningate Eestis sidemeid omavate firmade kontodega Šveitsis,» lausub Kofkin.

Pealinna teatel viitab Kofkin siinkohal Äripäeva poolt kirjutatud lugudele sellest, et  alates 2009. aastast on Andrus Ansipi juhitava Reformierakonna abistajate seas salapärane investor, kes on peitnud end Šveitsi pangas asuva OÜ Fidenter konto taha.

 

 

Hetkel kuum