25. september 2012 kell 21:00

Arco Ehitus euro eest müügis

Börsifirma Arco Vara püüab Äripäeva andmetel lahti saada oma raskustes tütrest Arco Ehitusest. Ettevõtjale, kes palus anonüümsust, pakuti Arco Ehitust mitme vahendaja kaudu 1 euro eest, kuid kuna ta arvab, et firmat ei ole võimalik päästa, polnud tal huvi sellise tehingu vastu.

“Ahsoo, võib-olla. Kõik on ju müüdav ja ostetav,” kommenteeris Arco Vara nõukogu liige Hillar-Peeter Luitsalu infot, et Arco Ehitusele otsitakse 1 euro eest uut omanikku. “Ma ei ole üldse kindel, et ehitusvaldkond on see, millega me grupi tasandil tegelema peaksime,” nentis Luitsalu. Ettevõtte müümise kohta märkis ta, et ettevõtte tegevjuhtkond tegeleb pidevalt riskide minimeerimisega, aga põhimõttelise otsuse tütarfirma müümiseks peaks tegema nõukogu. Arco Vara tegevjuht Lembit Tampere ütles, et Arco Ehituse võimalik müümine kuulub sellise info hulka, mida ta ei saa kommenteerida väljaspool börsisüsteemi.

Müügisoov ei üllata. Kuuldused Arco Ehituse müügisoovist pole üllatavad, kuna ettevõte on kolm viimast aastat teeninud aktsionäridele kahjumit, olnud negatiivse omakapitaliga ning ka käimasolevatel objektidelgi on probleemid.

Ehitusfirma Rand & Tuulberg üks omanikest Aivar Tuulberg peab Arco Ehituse raskusi ootuspäraseks. “Buumi ajal tundus kõigile, et ehituses teenib hullu kasumit. Eks siis mitmed tuntud tegijad otsustasid, et lisaks arendamise kasumile tahavad nad kasumit teenida ka ehitamisest. Nüüd on need ehitusfirmad jõudnud oma loogilise lõpuni,” rääkis Tuulberg. Vastus küsimusele, kas ta ostaks Arco Ehituse 1 euro eest, oli lühike: “Kindlasti mitte.”

Likviidsusraskustes olevat ja Arco Vara grupi armust toimetavat Arco Ehitust saadavad viimasel ajal probleemid objektilt objektile. Kui mullu sügisel kirjutas Äripäev, kuidas Arco Ehituse konsortsiumipartnerid Kristiine Ehitus ja Wolmreks Ehitus mitmel riigihankel allhankijatele mütsi pähe tõmbasid, ei jäänud Arcol muud üle, kui allhankijate nõuded enda katta võtta ja töid jätkata (lennuakadeemia ja maaülikooli objektidel).

Makstes siiani jõudumööda nende objektidega seotud võlgasid, on Arco Ehitusel tekkinud uued probleemid Loksa linnas, kus võideti rohkem kui aasta tagasi 4 miljoni eurone vee- ja kanalisatsioonisüsteemide ehitamise hange.

Tänavu suvel tekkis olukord, kus Arco Ehitus jäi võlgu alltöövõtjatele ning lahkus objektilt. Kui linnavalitsus süüdistab Arcot objektilt põgenemises, siis Arco omakorda linnavalitsust tehtud tööde eest tasumata jätmises.

Juhtivpartneri rolli objektil võttis üle Arcoga konsortsiumis olev Wesico Project OÜ, mille omanik Anti Mölter ei soovinud praegu olukorda kommenteerida. Olgu aga öeldud, et teda ei rõõmustanud sugugi, et tema ettevõte oli sunnitud Arco töö üle võtma. Loksa linnapea Värner Lootsmann avaldas lootust, et tänu objekti juhtivpartneri vahetamisele saavad kõik tellitud tööd seal valmis tuleval kevadel (lepingus oli tähtaeg seatud käesolevaks sügiseks – toim).

Arco Ehitus jäi alltöövõtjatele võlgu. Äripäeva andmetel on Arco Ehitus Loksa objekti tööde eest võlgu OÜdele Ducto ja Fertum Holding ning ASile Amaks. “Praegu käivad läbirääkimised Arco Ehitusega,” ütles Ducto tegevjuht Urmas Laurson.

Arco Vara nõukogu liikme Hillar-Peeter Luitsalu sõnul sai kogu probleem Loksal alguse sellest, et linnavalitsus ei tasunud Arco Ehitusele tehtud tööde eest, mille kohta nad linnale akti esitasid.

Linn vaidleb vastu. “Töövõtja lahkus ehitusplatsilt enne, kui insener jõudis aktile korrektuuri teha, vähendades makset 600 000 eurolt 90-le eurole. Seega, enne kui me jõudsime vaidlema hakatagi, oli plats tühi,” ütles tööde tellijaks olnud Loksa Haljastuse juhatuse liige Jüri Veber. Ta lisas, et makse vähendamise põhjus oli tehtud tööde mittevastavus akteeritud tööde mahule.

Ähvardavad üksteist kohtuga. Luitsalu sõnul põhjustas linnalt saamata jäänud raha nende lahkumise. Samas tunnistas ta ka grupisisest probleemi: “Grupisisese finantseerimisskeemi ümberkorraldamisest tekkisid meil juunis viivitused Arco Ehituse finantseerimisega, aga me jätkasime tööd.” Tellija sõnul lahkus Arco juulis. Luitsalu sõnul kaalub Arco Vara Loksa linnavalitsuse vastu kohtusse pöördumist. Hagi esitamist ei välista ka Loksa linn.

Kõige selle taustal vajub Arco Ehitus järjest suuremasse likviidsuskriisi ning imeb puugina Arco Vara aktsionäride raha.

 

Taust

Arco Ehituse omakapital kolm aastat järjest miinuses

Arco Vara on pidanud korduvalt suurendama Arco Ehituse omakapitali, et see ei langeks allapoole seaduses nõutavat taset.Kui 2008. aastal oli ehitusfirma omakapital 1,3 miljonit eurot, siis järgneval kolmel aastal on see olnud miinuses vastavalt 0,1, 0,2 ja 0,4 miljonit eurot. 2011. aastal tegi Arco Vara ehitusfirmasse kaks ja 2012. aastal pärast mullust bilansipäeva ühe mitterahalise sissemakse.Ettevõtte omakapitali on planeeritud taastada planeeritava kasumliku majandustegevusega 2012. aastal, ütleb Arco Ehituse mullune aruanne.Lisaks on ettevõttel kehtiv krediidileping emaettevõtte Arco Varaga.Arco Ehituse põhitegevusalad on tsiviilehitus, keskkonnaprojektide elluviimine ja teedeehitus. Praegu ehitab Arco Ehitus Ambla, Kareda, Roosna-Alliku ja Koigi valla reoveepuhasteid, Kuressaare linna toorveetorustikku, rekonstrueerib Kuusalus ühisveevärgi vee- ja kanalisatsioonitrasse jm.

Hetkel kuum