Artikkel
 • Kuula
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Ehitus. Katusekorter viib emotsioonid läbi lae

  Vanema maja korrastatud pööningule saab luua hubase elupinna, mille eest on paljud nõus pisut rohkem maksma. Siiski ei too katusekorterite väljaehitamine rikkust kellegi õue, vaid ajab sageli hoopis majanaabrid tülli.

  Nii Katusekorter KV OÜ juhatuse liige Ingrit Perki, Kaamos Ehituse projektijuhi Aivar Tagasaare kui ka Hariduse 11 korteriühistu esimees Raul Seppeli sõnul on katusekorteri väljaehitamisel kõige keerulisem kõiki korteriomanikke projektiga nõusse saada. Paljud katusekorterid jäävadki välja ehitamata, kuna maja elanikud pole sellega nõus.
  Aga kui maja vajab remonti ja elanikud ei soovi selleks laenu võtta, siis on katusekorterite välja ehitamine üks moodus üldisi ehitustöid finantseerida.
  Perki juhitud ettevõte tegelebki sellega, et ehitab katusekorterid välja ja vastutasuks renoveerib kokkulepitud osa majast. “2007. aastal kinnisvarabuumi tipus sai lubatud Väike-Patarei 10b katusekorterite väljaehitamisel kogu maja täielikult renoveerida, alates küttesüsteemide väljavahetamisest lõpetes korterite akendega,” rääkis Perk. Tema sõnul sarnaseid lubadusi keegi enam ei anna ja enamiku projektide puhul tehakse korda katus, fassaad ja trepikojad. Siiski sõltub projekti tasuvus palju konkreetsest majast. “Kivimaja ja puitmaja kordategemise hinnad erinevad. Ka on majad erinevas seisukorras, mõnda on jooksvalt remonditud, mõnes pole tükk aega midagi tehtud,” ütles Perk.
  Korteriomanike mõtteline osa jääb väiksemaks. Kui on soov pööningust elupinnad teha, siis peab esimesena kutsuma kokku ühistu koosoleku ja saama projektile kõigi korteriomanike õnnistuse. “Tavaliselt tutvustame koosolekul tehtud töid ja esitame oma nägemuse, mille põhjal sõlmitakse lihtkirjalik koostöölepe. Edasi tuleb hakata taotlema ehitusluba ja käia kõikide korteriomanikega notaris, et vormistada pööningu mõttelistest osadest uus korteriomand,” selgitas Perk.
  1994. aastal katusekorterite ehitamisega alustanud Perk tõdeb, et harvad pole korteriomanikud, kes projektile allkirja ei anna. “Ei taha ja kõik,” tõdes Perk. Vahel harva saab projektile takistuseks ka väike hoov, kuhu ei mahu uutele korteritele nõutud arv parkimiskohti.
  Hariduse 11 maja katusekorterite ehitamist vedanud Seppeli sõnul oli kõige raskem just majaelanike seas üksmeelt leida. “Mis võiks selle ettevõtmise tulu olla, mida võidame, mida kaotaksime. See projekt on seotud ju paljude riskidega,” rääkis Seppel.
  Kuigi see on üks võimalus maja korda saada, peab koostööpartnereid hoolikalt valima, sest muidu jääb hoone keset vihmahooge katuseta või läheb ehitaja hoopis pankrotti.
  Seppelil tekkis mõte hoone katusekorterid välja ehitada, kui ta nägi, et seda on teistes majades tehtud. “Oma silm on kuningas,” ütles Seppel, kes käis linnas lahtiste silmadega ringi ja tutvus hoonetega, mille katusekorterid olid korda tehtud, enne kui oma mõttest majanaabritele rääkis. “Mul oli nimekiri hoonetest, kus katusekorterid olid välja ehitatud, ja käisin kõik need majad läbi,” meenutas Seppel. Ta uuris, kuidas majaelanikud olid rahul ehitajaga, kas peeti tähtaegadest kinni ja mis kvaliteediga töid oli tehtud, et leida võimalikult hea koostööpartner.
  Ka võib näiliselt kasutul pööningul olla palju varjatud funktsioone. “Mõni kuivatab seal pesu, teine hoiab vana mööblit, mida ei kasuta, aga samas ei raatsi ära visata, kolmas käib pööningul vabal hetkel rahu ja vaikust nautimas, neljas ei taha loobuda privileegist olla kõige kõrgemal ning kardab ülemiste naabrite kära,” rääkis Seppel põhjendustest, mistõttu projekt katki võib jääda. “Teisalt muudab võimalik lisainvesteering variandi ahvatlevaks ka skeptikutele,” tõdes ta. Igale hirmule tuleb Seppeli sõnul leida vastuargumente, kuid mõne maja vundament tõesti ei kannata lisakoormust ja mõne maja välisilmet ei saa muuta.
  Seppel soovitab kõik asjad, mis vähegi võimalik, ette läbi mõelda ja kirjalikult kokku leppida, sest hiljem on probleeme keerulisem lahendada. “Enne Hariduse 11 katusekorterite ehituse algust olid läbi arutatud kõik juriidilised probleemid, ehitustehnilised küsimused jne. Kui katus on maha võetud, siis läbirääkimisteks ruumi pole, jäävad vaid halvad ja väga halvad lahendused,” lisas ta.
  Katusekorter lisab majale isikupära, kuid igas linnaosas pole sel mõtet. Tagasaare sõnul on katusekorteri ehitamine suurem logistiline väljakutse kui tavalise hoone rajamine, sest töö käib n-ö toimivas majas. “Ehitus tekitab müra, katuse vahetamisel tuleb mõelda, kuidas vihmaga maja kuivana hoida. Hoonete liftid ei kannata ehitusmaterjalide tõstmist ja tuleb mõelda, kas tasub tõsta suuremaid asju kraanaga või viia trepist,” loetles ta väljakutseid katusekorteri rajamisel.
  Ka murdis Tagasaar tükk aega pead, kuidas korterisse ilus katuseakende komplekt paigaldada. “Hariduse 11 majja sai kümnest aknast kombineeritud komplekt,” rääkis ta.
  Perki sõnul tasub pööningu korteriks ehitamine Tallinnas ära vaid kesklinnas, Kalamajas ja Kadriorus. “Kalamaja müüb kõige paremini, see on noorte seas popp,” lisas Perk. Hariduse 11 majja katusekorteri rajanud Tagasaare sõnul on katusekorteri suur pluss just selle isikupära. “Neid nelinurkseid karpe on palju,” lisas ta.
  “Igal juhul tasub sellega tegeleda. Huvilisi sellistele asjadele on. Tuleb lihtsalt elanikke veenda, sest igas majas on üks, kes on põhimõtteliselt igale uuendusele vastu,” ütles Tagasaar.
   
  Üks küsimus
  Kui suur osa korteriomanikest peab katusekorteri ehitamisega nõus olema?
  Margus Saulep, Eesti Korteriühistute Liidu juristVastus on, et  100 protsenti. Kui näiteks kümnest omanikust üks ei soovi seda, siis on üheksal korteriomanikul õigus ühe vastu kohtumenetlus algatada. Korteriomanike avalduse kohtulikul lahendamisel lähtub kohus muu hulgas sellest, kas on  täidetud järgnevad tingimused:1) tehinguga ei kahjustata ebamõistlikult korteriomaniku huve;2) nõusoleku on andnud vähemalt kaks kolmandikku elamu korteriomanikest;3) võõrandamisest saadav tulu vastab võõrandatava osa harilikule väärtusele võõrandamise ajahetke seisuga;4) võõrandamisest saadav tulu makstakse korteriomanikule või kulutatakse mõistlikult korteriomandi kaasomandi osa korrashoiuks või parendamiseks.Katusekorrusele korteri väljaehitamist puudutavaid kohtuvaidlusi on pidanud mitme korterelamu omanikud.
   
  Kommentaar
  Katusekorter üldjuhul uut detailplaneeringut ei nõua
  Helvi Kork, Tallinna linnaplaneerimise ameti ehituslubade osakonna juhatajaKuna reeglina olemasoleva elamu pööningule eluruumide ehitamiseks detailplaneeringut ei ole vaja, tuleb Tallinnas asuva elamu pööningu asemele eluruumide (korteri) ehitamise soovi korral alustada projekteerimistingimuste taotluse esitamisest Tallinna linnaplaneerimise ametile. Detailplaneeringuga seotud küsimused võivad erandjuhtudel siiski tekkida (nt kavandatav lahendus on vastuolus kehtiva detailplaneeringuga).Pärast projekteerimistingimuste saamist tuleb tellida (koostada) nõuetekohane ehitusprojekt, esitada Tallinna linnaplaneerimise ametile kahes identses eksemplaris, lisades ehitusloa taotluse (ühes eksemplaris) ja riigilõivu tasumist tõendava dokumendi (maksekorralduse koopia).Ehitusseaduse § 23 lg 1¹ kohaselt saab ehitusloa taotluse esitada maaüksuse või ehitise omanik või ehitise kaasomanik kaasomanike enamuse otsuse kohaselt, kui sellele enamusele kuulub suurem osa ühises asjas, või korteriomanik korteriomanike häälteenamuse alusel.
 • Hetkel kuum
Euroopa patendiameti president: meil on põhjust tähistada leiutajate läbimurret
Aasta tagasi kasutusele võetud Euroopa ühtne patendisüsteem on näidanud, et kui Euroopa ühendab jõud, siis suudab ta terves maailmas edukalt konkureerida, kirjutab Euroopa patendiameti president António Campinos.
Aasta tagasi kasutusele võetud Euroopa ühtne patendisüsteem on näidanud, et kui Euroopa ühendab jõud, siis suudab ta terves maailmas edukalt konkureerida, kirjutab Euroopa patendiameti president António Campinos.
Luksusvilla Hispaanias, kahtlane Excel ja kadunud arved: need on idufirmade punased lipud
Investorina idufirmasse raha paigutades on ülioluline teha selgeks, kuidas ettevõttes finantsjuhtimist korraldatakse ja raamatupidamist korras hoitakse. Spetsialistide sõnul esineb siin sageli ohtralt punaseid lippe, mis hilisema läbikukkumise eest hoiatavad.
Investorina idufirmasse raha paigutades on ülioluline teha selgeks, kuidas ettevõttes finantsjuhtimist korraldatakse ja raamatupidamist korras hoitakse. Spetsialistide sõnul esineb siin sageli ohtralt punaseid lippe, mis hilisema läbikukkumise eest hoiatavad.
Articles republished from the Financial Times
Reaalajas börsiinfo
Väikeettevõtjate esindaja loodab kliimaministeeriumile
“Vaadates kliimaseaduse eelnõu olen väga murelik, kuna see suurendab halduskoormust,” rääkis väikeettevõtteid koondava EVEA president Ille Nakurt-Murumaa hommikuprogrammi intervjuus.
“Vaadates kliimaseaduse eelnõu olen väga murelik, kuna see suurendab halduskoormust,” rääkis väikeettevõtteid koondava EVEA president Ille Nakurt-Murumaa hommikuprogrammi intervjuus.
Gasellid
Kiiresti kasvavate firmade liikumist toetavad:
Gaselli KongressAJ TootedFinora BankGBC Team | Salesforce
Pannkoogimeistrid uuendavad kasvuretsepti: tuleb Eestist väljas ise äri püsti panna
Kookeri minipannkookidega tuntust kogunud Mesti omanikud tunnistasid Äripäeva raadios, et olid frantsiisi avamisele väljaspool Eestit juba päris lähedal, kuid aeg polnud küps. Enne tuleb ka ise üks koht välismaal avada.
Kookeri minipannkookidega tuntust kogunud Mesti omanikud tunnistasid Äripäeva raadios, et olid frantsiisi avamisele väljaspool Eestit juba päris lähedal, kuid aeg polnud küps. Enne tuleb ka ise üks koht välismaal avada.
Kristina Judina: mida teha, kui tubli inimese karjäär „jääb kinni“?
Karjääris n-ö kinni jäämine ei ole vähegi edukate inimeste seas haruldane nähtus, see mõjutab ühtemoodi nii andekaid spetsialiste kui juhte. See on keeruline probleem, mille lahendamise juures mängivad võtmerolli toetav juht ja juhtkond, kirjutab 150-liikmelist meeskonda juhtiv Elisa teeninduse valdkonna juht Kristina Judina.
Karjääris n-ö kinni jäämine ei ole vähegi edukate inimeste seas haruldane nähtus, see mõjutab ühtemoodi nii andekaid spetsialiste kui juhte. See on keeruline probleem, mille lahendamise juures mängivad võtmerolli toetav juht ja juhtkond, kirjutab 150-liikmelist meeskonda juhtiv Elisa teeninduse valdkonna juht Kristina Judina.
Veskimägi: aastal 2030 võiks Eesti kaitsetööstuse käive olla miljard
2030. aastal võiks Eesti kaitsetööstuse käive olla 1 miljard, kuid juba sel aastal on sektori käive rekordiline, rääkis 2C Venturesi partneri Taavi Veskimägi, kes on ka kaitsetööstuse liidu nõukogu esimees.
2030. aastal võiks Eesti kaitsetööstuse käive olla 1 miljard, kuid juba sel aastal on sektori käive rekordiline, rääkis 2C Venturesi partneri Taavi Veskimägi, kes on ka kaitsetööstuse liidu nõukogu esimees.
FT: Euroopast ja USAst tõrjutud Hiina autotootjatel on uus eesmärk: kogu ülejäänud maailm
Sellal kui USA ja Euroopa soovivad kaitsetollidega Hiina autotootjad välja tõrjuda, on viimased võtnud sihikule hoopis suurema ala: kogu ülejäänud maailma.
Sellal kui USA ja Euroopa soovivad kaitsetollidega Hiina autotootjad välja tõrjuda, on viimased võtnud sihikule hoopis suurema ala: kogu ülejäänud maailma.
Operaili ostjaks pakutakse Soome äri ostjat
Soome sotsiaalmeedias ja investeerimisfoorumites arutatakse, kas Eesti riigifirma Operaili võiks ära osta nende börsifirma Nurminen Logistics, kes juba tükikese ettevõttest endale sai.
Soome sotsiaalmeedias ja investeerimisfoorumites arutatakse, kas Eesti riigifirma Operaili võiks ära osta nende börsifirma Nurminen Logistics, kes juba tükikese ettevõttest endale sai.
Alexela emafirma ostab Vene miljardärile kuulunud Läti vedelgaasi müüja “Ei saa öelda, et läbirääkimised oleks väga lihtsad olnud”
Heiti ja Marti Hääle suurosalusega AVH Grupp ostab Läti vedelgaasi müüja SIA Latvijas propāna gāze, mille mullune müük ulatus 130 miljoni euroni.
Heiti ja Marti Hääle suurosalusega AVH Grupp ostab Läti vedelgaasi müüja SIA Latvijas propāna gāze, mille mullune müük ulatus 130 miljoni euroni.