Romet Kreek • 28. september 2012 kell 15:33

Soome võib loobuda söest toodetud elektrist

Soome võib loobuda söest elektri tootmisest 2025. aastast, olles sellega esimene Euroopa riik, vahendab Bloomberg Soome majandusministri Jyri Haekaemiesi sõnu.

„Ma arvan, et võime Soomele seada eesmärgi loobuda söe kasutamisest elektri tootmiseks esimese Euroopa riigina, näiteks aastaks 2025,“ ütles ta parlamendidebatil.

Valitsuse subsiidiumid ja maksud võivad suurendada taastuvenergia kasutamist ja vähendada 2020. aastaks fossiilsete kütuste kasutust.

„Investeeringud taastuvenergiasse märgivad põhirolli,“ ütles ta. „Me saame asendada kogu imporditud energia kodumaiste energiaallikatega, mis ei loo ainult töökohti, vaid vähendab emissioone ja parandab meie jooksevkontot.“

Soome impordib kogu vajamineva söe peamiselt Venemaalt ja Poolast. Viimase 15 aastaga on Soome ostnud keskmiselt viis miljonit tonni sütt aastas.

Soome suurim elektritootja Fortum opereerib riigi suurimat söeelektrijaama – 920MW Inkoo soojuselektrijaama. Tal on ka osalus 565MW Meri-Pori elektrijaamas. See anti käiku 1994. aastal ja seda loetakse maailma kõige puhtamaks ja efektiivsemaks söel töötavaks elektrijaamaks.

Hetkel kuum