28. september 2012 kell 11:38

Mida arvab Teder Rikaste TOPist?

Rikaste TOPi teist aastat järjest võitnud Hillar Teder selgitab intervjuus, mida ta edetabelist arvab. Kuid kas Äripäeva hinnang temale varale peab paika?

Tederiga intervjuuks sobiva aja leidmine oli keeruline, sest Hillar Teder on sõna otseses mõttes pidevalt lennus. Sel nädalal viibis ta Londonis, Kiievis, Moskvas, Peterburis ja Tallinnas. Intervjuu temaga tegime telefonitsi, kui Teder oli jõudnud eile Londonist Pariisi. Tihe reisimine on seotud kaubanduspindade arendamisega Ukrainas. Tederi Ukraina projektist saab täpsemalt lugeda täna ilmunud Rikaste TOPi ajakirjast.

Mis seisus on teil täpsemalt Tallinnas asuvate Admiraliteedi basseini äärsete kinnistute arendus?

Sellega on kümme aastat täis. Oleme kõikidele lubanud, et sellel sügisel paneme täpsema ajakava paika. Tundub, et ka sellel aastal saabuvad jõulud kiiremini, kui meie mõtted teostuvad. Me tahame seal juba alustada osaliselt kaevetöödega, aga peame sättima oma tegevusi teiste järgi. Skanskaga oleme maad ära jaganud, nurga peal ühed kolleegid ehitavad. Talvel hakkame selle arendusega tõsisemalt tegelema. Samas kiirustamine pole eesmärk, püüame rahulikult võtta. Keegi just hiljuti ütles, et Tallinnas on see jama, et ehitatakse ruutmeetreid aga lõpuks ei ole väljast ilus. Fassaadid on tegelikult üsna kallid ning tekib kiusatud raha kokku hoida. Meie soovime rajada ilusa fassaadiga hoone, see on aga paraku ka kallis.

Kuidas on läinud Venemaa jaekaubandusketil O'Key, mille börsile viimine kergitas teid Eesti rikkaimaks inimeseks ja kus teil on endiselt osalus?

Minu jaoks on hetkel O'Key sama, mis teie jaoks Coca-Cola aktsia ostmine. Kui palju te Coca-Colast teate? Tõenäoliselt nii palju, kui lehest loete. Tõsi, ma tean O'Keyst natukene rohkem, eks me ikka arutame, kuidas mingite asjadega on läinud aga börsiettevõtetel on omad reeglid, mida nad saavad avalikustada ja mida ei saa.

Rikaste edetabeli esiotsas olijatest Teie ja Oleg Ossinovski paistate silma sellega, et tegutsete aktiivselt idaturul, Venemaal, Ukrainas. Olete olnud edukas, sest olete julgenud sinna minna ja saate aru kuidas seal asjad toimivad?

Kindla peale. Eestis on turg ära jaotud ning kasvatakse turuga sarnases tempos. Võib küll öelda, et selline areng võib olla kindlam jne. Teisalt võib aga idaturul minna väga hästi, kuid muidugi tuleb arvestada, et seal on ka igasuguseid riske üksjagu. Suured ettevõtted tegutsevad väga paljudel erinevatel turgudel. Edukad ollakse siis, kui konkreetsel turu eest vastutav inimene elab kohapeal.

Kas see, et olete kaks aastat järjest Äripäeva rikaste edetabeli võitnud, on kuidagi Teie elu ja ettevõtlust mõjutanud?

See on see küsimus, mis mõju avaldab sulle ajakirjandus. Ajakirjandusel on kombeks tekitada endale mingisuguseid kangelasi. Saan ajakirjanduse tegevusest aru nii, et selleks, et teema oleks ajakirjandusele huvitav, tuleb see viis korda suuremaks puhuda. Kas sa oled seal edetabelis esimene või kahekümnes, on haipimise küsimus. Ma ei võta seda väga tõsiselt ja ma väga ei loe selliseid asju. Vahepeal ilmus minust lugu Forbes'i eestikeelses väljaandes. Mul on see lugemata. Võtan jõulude ajal kaasa palmi alla ja loen selle läbi. Jama on selles, et kui ma loen endast seda, mida on kuskil kirjutatud, siis võib lõpuks juhtuda, et ma hakkan ise ka uskuma seda, mis seal kirjas on. See on ohtlik. Näiteks kui vara väärtus on viis korda üles puhutud ja kui sa hakkad ise seda numbrit ka uskuma, siis jääd kas laisaks või sul tekib veendumus, et oledki nii rikas. Ajakirjanike kirjutistesse tuleb suhtuda rahulikult. Mul ei ole sellest edetabelist sooja ega külma.

Mis te arvate, kas oleme teie vara väärtust ülehinnanud?

Ma ei oska öelda.

Autor: Alyona Stadnik, Kristi Malmberg

Hetkel kuum